Życzenia urodzinowe dla Prezydenta George’a H.W. Busha

Z okazji 90. urodzin byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W. Busha, Prezydent Lech Wałęsa przesłał na ręce Jubilata list gratulacyjny z życzeniami urodzinowymi.

Poniżej list Prezydenta Lecha Wałęsy do 41.Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W. Busha:

Letter President George H.W.Bush

Letter President George H.W.Bush

1073 Komentarze

 1. Pogrobowiec ubeka, cenckiewicz, ma wykonać polecenie z Moskwy KGB,obecnie G,R,U, aby różnymi paszkwilami podzielić Naród Polski.Po pierwsze jakim prawem ujawniano dokumenty bez sprawdzenia przez Biegłych Specjalistów i to przejętych od byłego Kolaboranta bolszewickiego.Mordercy mający na rękach krew robotników,Trzeba być ślepym i głupim aby nie dostrzec tego że putinowi na tym bardzo zależy.A może to właśnie toważysz cenckiewicz jest obecnie putinowskim agentem i wykonuje agnturalną krecią robotę.Ciekawę ile on za to otrzymał srebrników.Zapomniano już wypowiedż Jaruzelskiego na temat Wałęsy.A mianowicie to że gdyby Wałęsa był agentem to Solidarność by nigdy nie wygrała co jest rzeczą oczywistą.Ciekawe komu jeszcze zależy na tworzeniu fermentu w Polsce?ruskich agentów u nas nie brakuje.

 2. Pogrobowiec ubeka, cenckiewicz, ma wykonać polecenie z Moskwy KGB,obecnie G,R,U, aby różnymi paszkwilami podzielić Naród Polski.Po pierwsze jakim prawem ujawniano dokumenty bez sprawdzenia przez Biegłych Specjalistów i to przejętych od byłego Kolaboranta bolszewickiego.Mordercy mający na rękach krew robotników,Trzeba być ślepym i głupim aby nie dostrzec tego że putinowi na tym bardzo zależy.A może to właśnie toważysz cenckiewicz jest obecnie putinowskim agentem i wykonuje agnturalną krecią robotę.Ciekawę ile on za to otrzymał srebrników.Zapomniano już wypowiedż Jaruzelskiego na temat Wałęsy.A mianowicie to że gdyby Wałęsa był agentem to Solidarność by nigdy nie wygrała co jest rzeczą oczywistą.Ciekawe komu jeszcze zależy na tworzeniu fermentu w Polsce,ruskich agentów u nas nie brakuje.

  • KGB i GRU to były zawsze dwie oddzielne instytucje, przypomnę tylko iż ta druga jest dużo starsza. A towarzysz pisze się przez rz, a Putin to nazwisko i należy je pisać dużą literą. Sam tekst to zwykłe bzdury idioty na poziomu debilizmu dla takich samych debili.

 3. hejka, bolku. nie dosc, ze wyszedles jednak na donosiciela, przytulajacego kaske od ubecji to jeszcze staremu buszowi tylek lizesz, kapusiu ? oj nieladnie, bolku, nieladnie…

 4. trzeba zrozumieć porozumienie proponowane przez ks. Głodzia, jest to konieczne obecnie, żeby prowadzić dyskurs w sprawie miłosierdzia o szerszych horyzontach. W ten sposób załatwi Pan cwaniaków prawicy, z innymi to dalsza bajka…

 5. Stańmy po jasnej stronie polskiej mocy!
  Brońmy dobrego Imienia Polski i Jej legendarnego Przywódcy!
  Spór o Pana Prezydenta Doktora HC Lecha Wałęsę to spór Polski zakompleksionej, podejrzliwej i zniewolonej z Polską dumną, ludzką i wolną. To spór ciemnogrodu z Rzeczpospolitą jasną i piękną. To spór homo sovieticusa ze światłym polskim demokratą.
  Postawmy sobie pytania:
  Komu bardziej ufasz: esbekom czy narodowemu Bohaterowi?
  Kto jest dla ciebie większym autorytetem: generał komunistycznych służb, które prześladowały polskich patriotów, czy Przywódca Solidarności, Laureat pokojowej nagrody Nobla?
  Kto jest dla ciebie większym bohaterem: maminsynek, który w mrocznych, mroźnych i mrożących krew w żyłach czasach ukrywał swe cztery litery w bibliotekach, a nosek pod ciepłą kołderką, czy odważny Facet, który narażając swe życie, dał Polsce wolność, a światu pokój?
  Któremu źródłu bardziej ufasz: zapiskom speców od łamania ludzkich kręgosłupów i charakterów czy biblii nieskończonego miłosierdzia?
  Czyja ocena jest ci bliższa: garstki epigonów PRL-u i miłośników komuny czy senatorów kilkudziesięciu stanów Ameryki i uniwersytetów całego świata?
  Ja sobie odpowiedziałem na te pytania. A wnioski sprowadzam do przesłania: obrona Dobrego Imienia Pana Prezydenta Wałęsy jest imperatywem obywatelskim oraz moralnym obowiązkiem każdego polskiego patrioty.
  Brońmy zatem czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Doktora Lecha Wałęsy niczym niepodległości. To nasza obywatelska powinność, to nasz patriotyczny obowiązek, to nasz demokratyczny imperatyw, to nasza narodowa racja stanu, to nasze być albo nie być.
  Pamiętajmy, że Pan Doktor Lech Wałęsa to nasz Skarb Narodowy, to Ikona Polskości, Solidarności i Pokoju. Zważmy i odważnie głośmy, że Jego dorobek i zasługi dla kraju, Europy i świata – to bezcenne klejnoty jaśniejące swym szlachetnym blaskiem po wsze czasy, to niezmierzona kopalnia kruszcu żywotnie ubogacającego ludzkość.
  Pięknym, o ileż celniejszym i bardziej budującym od mojego, podsumowaniem wybitnej roli Mędrca Demokratycznego Świata i Herolda Pokoju w upowszechnianiu imponderabiliów współczesnej cywilizacji – są słowa wypowiedziane przez senatorów USA; cytuję: „Zmienił Pan losy świata. Składamy Panu hołd” (B. Mikulski), „Lech Wałęsa to człowiek o głębokich przekonaniach, z kręgosłupem i jasnym celem, a jednocześnie bardzo skromny i pełen pokory” (Ch. Todd).
  Wyryjmy sobie te myśli skrzydlate głęboko w sercach, zapiszmy je złotą czcionką w patriotycznych kalendarzach naszych umysłów i oprawione w niemniej drogocenne ramy wywieśmy w sypialniach, by z nimi zasypiać i się budzić. I by nieustannie i z wdzięcznością bez dna ni miary wychwalać Tego, któremu zawdzięczamy tak wiele…

 6. Panie Prezydencie
  Ponownie okazuję dobrą radę. nawiązując do poprzedniej z godz. 18.37.
  Hierarcha katolicki ks. Głódz zwrócił się do wiernego, którym Pan jest. Nie odnajduję w całej Biblii przesłanek, by odstąpić od rocznego okresu miłosierdzia w którym Pan się znajduje. Nie trzeba nikogo przepraszać, lecz życzliwość dla obrażonych trzeba wyrazić, mając ufność, że oni też dostrzegą ją. Podobnie jak Pan odczuwam , że te słowa ks. Głodzia uderzyły Pana Prezydenta, ale jak syna, który jest mu miły.

 7. Lechu Twoje serce jest jak kamien. Skrusz je modlitwa bo tylko to tobie pozostaje. Badz jak samarytanin a wtedy godnosc wroci do Ciebie.

 8. jak na mój gust to meldunki (donosy) Lecha Wałęsy z tamtych lat pisane są
  zbyt poprawną polszczyzną

 9. Widzę,że ostatnio dokonuje tu wpisów UBek Miecio Wachowski i spółka.Bolek to zwykły kapuś i współpracownik UB-nawet jaskółki o tym śpiewają na drzewach

  • Ciekawe i mądre, że tych pochwalnych wpisów jakby na zamówienie dokonują ci osobnicy. Pozdrawiam. Wymiotować się aż chce.

 10. Upublicznione informacje o ewentualnej agenturalnej przeszłości Pana i wypowiedzi ze strony ludzi nauki, na którą wyraża zgodę parlament RP i Pan A. Duda , premier Polski, wzrusza opinię międzynarodową , też poruszony tym zdarzeniem przedstawiam swój stosunek do sprawy w tej kwestii w wymiarze religijnym, gdyż w opinii powszechnej wiadomo mi , że nie są Panu Prezydentowi kwestie religijne obojętne. Chociaż wydarzenia toczą się według woli obecnego rządu w Polsce i wyrażającego zgodę na to Pana A. Dudy przyjmując je za prawidłową drogę zmierzającą w wolnym i suwerennym państwie,to pragnę zasygnalizować , że to naruszenie praw człowieka.
  Nie można zapomnieć Pana trudu realizacji wolności , chociaż obecnie nie znajduje klimatu zrozumienia dla słusznych idei na który nie mały wpływ Pan wywarł. Opowiadając się za demokracją w rozwoju państwa polskiego i człowieka, Pan Prezydent zapewne ma rozeznanie , na czym polega równość , do której w przyszłości może zamierza się Pan odwołać, co wynika z doświadczenia Pana, że podążał Pan dwiema drogami w życiu do wolności. A konkretnie obecnie należy kontynuować dwie drogi dla dobra Polski i ludzi. Doświadczenie w tym jest konieczne, albowiem gdy są dwie drogi, to gdy nie ma przejścia, wówczas może być droga nieznana. To piekło. Sądzę , że dalej będzie się Pan starał pomagać ludziom. Pewna część społeczeństwa Polski ma wystarczająco środków do obrony, by kroczyć drogą i zamierza korzystać z Pana doświadczenia.

 11. Wałęsa nie obalił komuny. Wałęsa obalił Solidarność którą zagonił w ślepy zaułek i tam wyhamował jej impet celem ratowania komuny. Dowodem na to że komuny nie obalono jest to że pierwszym prezydentem III Rzeczpospolitej został Jaruzelski, premierem został żyd Mazowiecki a wicepremierem generał SB- Kiszczak.
  Komuna zdechła sama gdy nastał Gorbaczow i rozpadł zię ZSRR. Komuniści i Wałęsa sprytnie wykorzystali że przypadkowo stało sie to w czasie gdy Gdańsk szykował się do strajków więc Wałęsa przypisał to sobie. Jedyne czym się zasłużył Wałęsa to tym że aby ratować pozostałe po komunie sieroty – PODSTĘPNIE OBALIŁ SOLIDARNOŚĆ!
  Uratowane przez Wałęsę sieroty stworzyły Polsce nową komunę tylko w trochę innym stylu. Dzisiaj historia mówi że w latach 80tych stronami konfliktu była Solidarność która chciała obalic komunistyczny rząd i komunisci którzy chcieli nadal trzymać nieudolną władzę. Nie mówi sie o trzeciej stronie konfliktu, zakamuflowanej w Solidarności – zydach – których cel był całkiem inny niż cele Solidarności. Ich celem był powrót do władzy od której odsunął ich Gomółka – czym dla wielu z nich złamał karierę. Mocnym dowodem na to jest Michnik, o którego pochodzeniu wtedy nikt nie wiedział. To on własnie podczas libacji w Magdalence, widząc osiągniety już cel. wzniósł toast w strone Kiszczaka i powiedział: „Piję za taki rząd gdzie Lechu (Wałęsa) będzie premierem, a pan generale ministrem spraw wewnetrznych” po czym wlał w gardło szklanę wódy.
  Dzieki temu podstepowi, sieroty po nieboszczce komunie stworzylły nowy system który właśnie trwa do dziś.
  Komunisci sami dobrze wiedzieli ze komuny nadszedł kres i ze jesli teraz przegrają z 10 milionową Solidarnością to może być z nimi tak samo jak z polskimi patriotami którzy w latach 40 -tych i 50-tych trafiali w ich ręce. Aby przeniknąć w szeregi Solidarności zrobili swojego agenta Bolka koniem trojańskim, którego zadaniem było puścić Solidarność na fałszywy, ślepy tor, gdzieś na bocznicę.
  Rozruchy w stoczni były ku temu okazją. Strajk był nieunikniony. Komuniści widząc zagrożenie w tym że przywództwo strajku może objąć zagorzały antykomunista Andrzej Gwiazda – postanowili wykreować „lepszego” swojego przywódcę – Wałęsę. Aby ich kandydat zdobył zaufanie narodu który go wybierze, dali mu do odegrania teatrzyk., Miał w nim zagrać role odważnego antykomunisty który walczy o dobro Polaków. Sztuka ta była prosta – pozwolono Wałęsie zrobić kilka kroków dalej – tych kroków za które w tamtych czasach inni już płacili życiem lub w najlepszym przypadku zdrowiem. Pozwolono mu na wrogie okrzyki pod adresem ówczesnej władzy, i jednocześnie zagwarantowano mu bezkarność za to co powie. Nie każdy dzisiaj wie że taki okrzyk w tamtych czasach nadzwyczaj zwracał uwagę każdego Polakai budował zaufanie. I właśnie ta fałszywa odwaga Wałęsy spowodowała to, że nieświadomy podstępu naród mu zaufał. Zaufał tak daleko, że aż dał się wyprowadzić na ten fałszywy tor, na którym sam Wałęsa wyhamował cały impet i entuzjazm. Gdy to już sie udało – nastepnym zadaniem Wałęsy było odsuwanie od władzy ludzi Solidarności i zastępowanie ich komunistami. W tym celu dano mu do pomocy oficera SB – Mietka Wachowskiego który to tak naprawdę rządził za Wałęsę a Wałęsa był tylko słupem. Trudno się dziwić że był tylko słupem, bo cóz można oczekiwać od kogoś kto ukończył tylko 7 klas wiejskiej podstawówki i dwie klasy zawodówki o profilu rolniczym? Komuniści w tym czasie przepoczwarzyli się w kapitalistów i zaczęli dalej robić swoje, lecz całkiem w innym juz stylu. Puścili naród w samopas, aby zajął się czymś innym niż polityka i nie przeszkadzał gdy komuniści spokojnie okopywali się i realizowali swoje dalsze plany. De facto, nadal mieli naród w garści, jednak cel tego był już inny. Celem było nie dopuścić żadnej ‚konkurencji’ do własnych interesów. Aby naród przestał się już nimi interesować, wykorzystali własną, sprawdzoną propagandę. Ta sama propaganda, która dzisiaj udowadnia, że Bolek nie był Bolkiem, głośno krzyczała, że Solidarność rządzi. Była to tylko prosta złodziejska taktyka typu ‚łapać złodzieja, ale egzamin zdała znakomicie. Komuniści się wzajemnie uwłaszczali na majatku narodowym, kradli ile się da, i gdy naród sie trochę ocknął i zobaczył że to nie tak miało być – komuniści przybrali postawę patriotów i krzyczeli że Solidarność źle rządzi. Wałęsa w tym czsie usuwał resztki ludzi z Solidarności, ich zasługi przypisywał sobie i obstawiał sie komunistami. I tak to trwa do dziś.
  Naiwnym jeszce raz uświadamiam że żadnego obalenia komuny nie było i nie mogło być skoro pierwszym prezydentem „nowej, niekomunistycznej” Polski został Jaruzelski! Czy któremu komuniście jest dzisiaj gorzej niż ‚za komuny’? Nawet Lenin im nie stworzył takiego dobrobytu, jaki stworzył im Wałęsa. A naiwnych pytam: Pokażcie mi chociaż jednego obalonego komunistę? Pokażcie mi chociaż jednego wroga Wałęsy spoza obozu Solidarności? Więc z kim Wałęsa walczył, skoro wrogów wśród komunistów nigdy nie miał a sam uważa za wrogów wszystkich ludzi Solidarności?

  • Ruszył Pan piórem niczym Wołodyjowski wąsem. Wy Naród Polski, nie szukajcie coście nie zgubili, bić tego co nie pilnuje swego- takie jest życie. Nie bądźcie naiwni, bo realia się zmieniły. Kim Wy jesteście o takiej reputacji z Watykanu, który też jest potrzebnym Bolkiem w świecie. Co Wy macie, abyście byli partnerem, do celu którego dążę i dąży cały świat. Obecnie macie wykształcone elity władzy, nauki, ludzie są odpowiednio ubrani i jakoś urządeni ogólnie, więc po co Polsce pieniądze? Nie trzeba być profesorem ekonomii, żeby obecnie kierować finansami państwa i wiedzieć, że gdy się ma pieniądze, to trzeba puścić w ruch- prakytcznie nie ma banków polskich. Żeby to mieć trzeba obracać się wśród odpowiednich ludzi, a skoro obecna władza Polski mówi prawdę o sobie w kraju w którym rządzi, to takim pochlebstwem pieniędzy się w ruch nie puści na świecie.Niech Was historia też oceni sprawiedliwie za ślepotę i głupotę, skoro oceniacie historycznie Pana Prezydenta Polski .

   • Panie Leszku Chroń takiego bełkotu to i psychopata nie wymyśli.Trzeba mic ten talent.Z innej strony pan mi odpowie dlaczego 80% Polaków tak bardzo nienawidzi tego Lecha Walesy

    • Szanowna Pani Zosiu,
     Wyobrażam sobie Pani talenty, nie tylko ukazany. Z przykrością informuję, że dalsza prośba jest jednak niemożliwa obecnie z uwagi na zmianę miejsca bez przerwy i gdy tak będzie w ciągu nocy i dnia , to na te bezsensowną odpowiedz musiałbym przeznaczyć około 15lat i 2 miesiące, bo nie siedzę sam przy stole, ale jest nas 12. Myślę , że Pani talent to łatwo obliczy. Ale może być inna odpowiedź prawdziwa. Po upływie 100 dni rządu obecnej władzy ludzie się zmienili. Jeśli Pani doliczała te procenty rzadziej niż codziennie to wzrastanie jest proporcjonalne do stanu wzrastania wielkości wiary- stąd 80% nienawiści. A może dlatego, że tylko 20% niekatolików

 12. Hańba i wstyd szkoda nawet o tym pisać przejdzie pan do historii jako zdrajca i zwykły sprzedawczyk pozdrawiam

 13. Panie Prezydencie choć jestem rocznikiem 1984 i o wielu rzeczach wiem z lekcji historii i rodziców, podziwiam Pana i mam do Pana wielki szacunek. Zrobił Pan dla tego kraju Wiele Dobrych rzeczy, gdyby nie Pan to nie wiem jakby się to skończyło. Niech Pan się nie przejmuje tymi wszystkimi obraźliwymi komentarzami – zawsze znajdą się osoby które nie do końca niestety znają historię i nie wiedzą jak wtedy było. Jestem z Panem !! Pozdrawiam

 14. Dobra Rada
  „Echo Lecha Wałęsy”
  Dzisiaj zostaje narzucony Polsce wyraźniejszy obraz przeszłości tego co przeminęło w życiu każdego Polaka i moim. Solidarność nigdy nie była urzeczywistnieniem przemocy zdominowanej przez jedną partię także światopoglądowo. Stąd solidarność dzisiaj nie może być władzą opartą na przemocy, albowiem solidarność dzisiaj nie jest polem bitwy. Zarządzanie nowoczesnym krajem nie może polegać na konstruowaniu owocu prawdy przez zakup” teczki Bolka” za 90 tys. Ponieważ przyszłość należy do nas, więc nie chodzi mi o tych co do istniejących już owoców dorzucają jeszcze jeden nie istniejący dotąd owoc, ale o tych, dla których tworzyłem owoce Polski. Chcę dalej pracować dla Polski, a jej owoc będzie prawdziwy. Nie chcę w dzisiejszej Polsce rewolucji i wczorajszych męczeństw, bowiem to nie będzie przedłużeniem solidarności i kontynuacji europejskiej tradycji, ale tragicznym jej zaprzeczeniem co dzieje się dzisiaj. Raz po raz zostałem uderzony bólem przeszłości i nie jestem na to zamknięty. Jednak mój ból wymaga zrozumienia czasu teraźniejszego i spokojnej rozwagi. Obecne cofniecie się do przeszłości nie zachęci banki do zakupu obligacji państwowych, do udzielenia kredytów państwu, a nawet dług publiczny może wzrosnąć lawinowo. Nie będzie szans na inwestycje, a tylko przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Nie chcę nikogo za ból obwiniać, bo noszę w sobie rozmaite jak każdy człowiek, lecz o zrozumienie sprawy do końca. Nie jest on dla mnie najważniejszy obecnie , a ponieważ nie mam żadnego ciężaru winy, nie formułuję do nikogo skargi. Są ludzie którzy nie mogą ciężaru władzy , winy unieść i pod moim adresem zrobili niczym ewangeliczny proces, krzycząc :przyznaj się, przyznaj się Bolek tworząc ogólnonarodową ojczyznę cierpienia. To dzieli społeczeństwo. Dzisiaj możemy być wszyscy dotknięci bólem narodowego prawicowego przemęczenia i marnowania pozycji , którą wypracowaliśmy sobie w Europie i świecie. To jest dla mnie dzisiaj ważniejsze niż teczka Bolka. Nas Polaków dziś stać na coś więcej niż szukanie winnych i marnotrawstwo ludzi ,przede wszystkim ludzi i naszej przyszłości. Dlatego powiem tylko jedno-Nie.

 15. Esbecy kontra demokraci
  Spór o Pana Doktora Lecha Wałęsę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, to spór Polski esbeckiej z Polską demokratyczną. Dla Polski demokratycznej Pan Prezydent Wałęsa był, jest i po wsze czasy będzie narodowym Bohaterem – największym w dziejach, umiłowanym i szanowanym. A antypolskie kundelki niech sobie szczekają we własnej budzie, a nie skomlą na cały świat, kalając dobre Imię Polski, Polaków i Pana Prezydenta Wałęsy.

 16. Kto godzi w autorytet Pana Prezydenta Wałęsy – uderza w Majestat Rzeczypospolitej
  Hańbą jest uderzanie w Dobro Narodowe Polaków, w Ikonę Solidarności, Pokoju, Polskości i Polskiej Demokracji, w Pana Doktora Lecha Wałęsę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Osiągnięcia Pana Doktora Wałęsy, a zwłaszcza Jego zasługi dla Polski, Europy i świata są przecież tak ogromne, tak wybitne, tak bezcenne. Przypomnijmy tylko niektóre z nich:
  Primo: Pan Prezydent Wałęsa jest doktorem. I to w dodatku doktorem wybitnym, bo honorowym i kilkudziesięciokrotnym. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni wyższych z całego cywilizowanego świata.
  Secundo: Jesteśmy jako naród bardzo wiele dłużni i wdzięczni Panu Doktorowi Wałęsie. I to nie tylko za Solidarność, którą stworzył i z którą obalił komunizm. Jesteśmy Panu Prezydentowi także wdzięczni i zobowiązani za to, że wyprowadził wojska sowieckie z Polski. Dopiero dzięki Niemu, po 54 latach, buciory i czołgi okupantów opuściły polską ziemię.
  Tertio: Pan Prezydent Wałęsa wykonał wzorowo swoje zadanie w kraju, kończąc swoją misję jako najwybitniejszy przywódca narodu w dziejach. A następnie podjął nowe, geopolityczno-globalistyczne wyzwanie. Jako niekwestionowany Autorytet, Noblista, wybitny Intelektualista – Mędrzec Europy, a także jeden z największych Przywódców współczesnego demokratycznego świata zaangażował się w nowe przedsięwzięcie – zapewnienie naszej planecie pokojowej przyszłości w ramach tak oczekiwanego przez wszystkich ludzi dobrej woli nowego porządku świata. Nie przeszkadzajmy Mu w tej pięknej i jakże pożytecznej robocie!
  Dlaczego są tacy, którzy zamiast smakować z radością i wdzięcznością owoce demokracji wyhodowane przez niestrudzonego Ogrodnika naszej narodowej Wolności – wolą taplać się w szambie nienawiści, podejrzeń, oszczerstw? Dlaczego udają ślepych i głuchych na zasługi, a zarazem miotają obelgi i wygrażają pięściami ku urojeniom swej chorej z nienawiści wyobraźni? Dlaczego tak czynią? Z czyjejś inspiracji czy własnej głupoty?

  • Wybitny intelektualista czyli L.W. ? Ten kabotyn nie potrafi się nawet wysłowić ani pisać poprawnie. I spadaj psycholu katolicki do swoich matołków, kup sobie kaftan bezpieczeństwa i jakieś środki uspokajające.

  • To po ludzku oburzające, że nagle ” wszyscy” wierzą SB-kom, którzy przede wszystkim żyli z fałszowania i produkowania nieprawdy. W naszym miasteczku odbyło się dziś zebranie z gościem z IPN organizowane przez posła PIS. To zdumiewające, jak szybko poszło im przygotowanie ( plakaty, rozgłos, rezerwacja lokalu, terminu u pracownika ipn, czasu P. posla…) do ” podjudzania” pozbawionych zdolności do samodzielnego myślenia obywateli. Ciężko wtedy uwierzyć, że przygotowania do wizyty P. Kiszczak w IPN nie trwały dłużej…
   Panie Wałęsa, wszystkiego najlepszego, całym sercem z rodziną i wielką rzeszą znajomych solidaryzujemy się z Panem i jako pokolenie 40-latków jesteśmy wdzięczni za wszystko co spowodowały Pana działania, że dobrze nam się żyje w Polsce ( przeraża nas coraz bardziej dzisiejsza władza i po raz pierwszy odkąd żyjemy świadomie poczuliśmy strach o przyszłość:(). Deklarujemy wszelkie poparcie, które zaprzestałoby działania obecnego rządu.
   A.

 17. 5 prostych pytań w sprawie Pana Doktora Lecha Wałęsy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  1. Komu bardziej ufasz: esbekom czy narodowemu Bohaterowi?
  2. Kto jest dla ciebie większym autorytetem: generał komunistycznych służb, które prześladowały polskich patriotów, czy Przywódca Solidarności, Laureat pokojowej nagrody Nobla?
  3. Kto jest dla ciebie większym bohaterem: maminsynek, który w mrocznych, mroźnych i mrożących krew w żyłach czasach ukrywał swe cztery litery w bibliotekach, a nosek pod ciepłą kołderką, czy odważny Facet, który narażając swe życie, dał Polsce wolność, a światu pokój?
  4. Któremu źródłu bardziej ufasz: zapiskom speców od łamania ludzkich kręgosłupów i charakterów czy biblii nieskończonego miłosierdzia?
  5. Czyja ocena jest ci bliższa: garstki epigonów PRL-u i miłośników komuny czy senatorów kilkudziesięciu stanów Ameryki i uniwersytetów całego świata?
  Proszę o rzeczową (bez inwektyw, oszczerstw i wulgaryzmów) odpowiedź na każde z wyżej postawionych pytań.

  • Odpowiadam krótko. Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma głupich pytań. Jest to bardzo mylna teza, nieprawdziwa. Te pytania powyżej są idiotyczne i debilne, obrażają gatunek ludzki.

 18. Stańmy po jasnej stronie polskiej mocy! Brońmy dobrego Imienia Polski i Jej legendarnego Przywódcy!
  Spór o Pana Prezydenta Doktora HC Lecha Wałęsę to spór Polski zakompleksionej, podejrzliwej i zniewolonej z Polską dumną, ludzką i wolną. To spór ciemnogrodu z Rzeczpospolitą jasną i piękną. To spór homo sovieticusa ze światłym polskim demokratą.
  Dla polskiego patrioty i demokraty sprawa jest jasna jak słońce na bezchmurnym niebie: obrona Dobrego Imienia Pana Prezydenta Wałęsy jest imperatywem obywatelskim oraz moralnym obowiązkiem każdego Polaka miłującego swą Ojczyznę.
  Brońmy zatem czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Doktora Lecha Wałęsy niczym niepodległości. To nasza obywatelska powinność, to nasz patriotyczny obowiązek, to nasz demokratyczny imperatyw, to nasza narodowa racja stanu, to nasze być albo nie być.
  Pamiętajmy, że Pan Doktor Lech Wałęsa to nasz Skarb Narodowy, to Ikona Polskości, Solidarności i Pokoju. Zważmy i odważnie głośmy, że Jego dorobek i zasługi dla kraju, Europy i świata – to bezcenne klejnoty jaśniejące swym szlachetnym blaskiem po wsze czasy, to niezmierzona kopalnia kruszcu żywotnie ubogacającego ludzkość.
  Pięknym, o ileż celniejszym i bardziej budującym od mojego, podsumowaniem wybitnej roli Mędrca Demokratycznego Świata i Herolda Pokoju w upowszechnianiu imponderabiliów współczesnej cywilizacji – są słowa wypowiedziane przez senatorów USA; cytuję: „Zmienił Pan losy świata. Składamy Panu hołd” (B. Mikulski), „Lech Wałęsa to człowiek o głębokich przekonaniach, z kręgosłupem i jasnym celem, a jednocześnie bardzo skromny i pełen pokory” (Ch. Todd).
  Wyryjmy sobie te myśli skrzydlate głęboko w sercach, zapiszmy je złotą czcionką w patriotycznych kalendarzach naszych umysłów i oprawione w niemniej drogocenne ramy wywieśmy w sypialniach, by z nimi zasypiać i się budzić. I by nieustannie i z wdzięcznością bez dna ni miary wychwalać Tego, któremu zawdzięczamy tak wiele…

  • cytuję trzeźwo patrzącego człowieka powyżej -” Naiwnym jeszce raz uświadamiam że żadnego obalenia komuny nie było i nie mogło być skoro pierwszym prezydentem „nowej, niekomunistycznej” Polski został Jaruzelski! Czy któremu komuniście jest dzisiaj gorzej niż ‚za komuny’? Nawet Lenin im nie stworzył takiego dobrobytu, jaki stworzył im Wałęsa. A naiwnych pytam: Pokażcie mi chociaż jednego obalonego komunistę? Pokażcie mi chociaż jednego wroga Wałęsy spoza obozu Solidarności? Więc z kim Wałęsa walczył, skoro wrogów wśród komunistów nigdy nie miał a sam uważa za wrogów wszystkich ludzi Solidarności?”

  • To po ludzku oburzające, że nagle ” wszyscy” wierzą SB-kom, którzy przede wszystkim żyli z fałszowania i produkowania nieprawdy. W naszym miasteczku odbyło się dziś zebranie z gościem z IPN organizowane przez posła PIS. To zdumiewające, jak szybko poszło im przygotowanie ( plakaty, rozgłos, rezerwacja lokalu, terminu u pracownika ipn, czasu P. posla…) do ” podjudzania” pozbawionych zdolności do samodzielnego myślenia obywateli. Ciężko uwierzyć, że przygotowania do wizyty P. Kiszczak w IPN nie trwały dłużej…
   Panie Wałęsa, wszystkiego najlepszego, całym sercem z rodziną i wielką rzeszą znajomych solidaryzujemy się z Panem i jako pokolenie 40-latków jesteśmy wdzięczni za wszystko co spowodowały Pana działania, że dobrze nam się żyje w Polsce ( przeraża nas coraz bardziej dzisiejsza władza i po raz pierwszy odkąd żyjemy świadomie poczuliśmy strach o przyszłość:(). Deklarujemy wszelkie poparcie, które zaprzestałoby działania obecnego rządu.
   A.

 19. Bolek, dej se spokój ty szudroku, z Twoim poziomem inteligencji występowałbym co najwyżej w GAZECIE i to wyłącznie w Trybunie Ludu. Stań na baczność, pierdalnij ochoczo obcasami, przeproś kumpli na których kapowałeś,walnij się w klatę i może Ci ówczesna stoczniowa brać wybaczy, a może i nie.Tak , czy inaczej decyzja będzie należała do nich, a nie do Ciebie.Annę Walentynowicz już masz z głowy, pewnie się cieszysz, że o jedną osobę do przeprosin mniej, ale jest jeszcze wielu, którzy żyją w nędzy, a Ty przy nich wyglądasz jak „wypasiony wieprzek” – nie wstyd Tobie? Coś o tym wiem, bo swego czasu również dostałem łomot od UB-eków , i na takich mi podobnych , Twoja osoba urastała do rangi bohatera narodowego. Ja za taką postawę przynajmniej bym się wstydził.No cóż, ja to ja, a Ty to BOHATER BOLEK – nic dodać, nic podzielić.Trzymaj się ciepło – jeśli masz jeszcze czego

 20. Do Prezydenta Lecha Wałęsy
  Prezydent nie powinien chodzić sam publicznie między lewicą a prawicą, może już zrozumiał , dlaczego Chrystusa chcieli zabić żydzi, kapłani. Unikać na razie spotkań, żeby się oczyścić, Chrystus też unikał spotkań przed paschą w tym celu. Już dogadali się zapewne , gdzie i jak go załatwią, Jak działają: podszywają się pochlebstwami w pseudo obronie , dla kasy, o swój obecny i przyszły stołek, Nie dla mnie to piszę , piszę to dla Pana… Na szczęście ta Wiara ma zaślepione oczy i zatwardziałe serce- Pan musi zrozumieć- w jakim celu to napisałem. Można by ograć lewicę i prawicę, lecz to byłaby przegrana , wówczas zwycięstwo nie miałoby sensu, nie znaczy to, że gdy dojdzie do konieczności siła nie zostanie użyta. Ale w tym ogólnym zarysie jest też człowiek, który nie może dać się oszukać, żeby go oprawić w obraz i powiesić na ścianie.
  Rada na poniedziałek: Poszanowanie w spolczentwie osiąga się nie obciążając nikogo winą za przeszłość

  • Nie pisz bzdur jeżeli nie znasz Pisma św. – nie mieszaj Jezusa do Bolka, bo tego nie da się czytać. Matka Boska w klapie, wykoślawionego charakteru nie wyprostuje go. Jedynie skrucha i pokora, a tego Bolkowi na razie mocno brakuje. Nad swym człowieczeństwem trzeba pracować całe życie, a nie przykryć się laurami, odznaczeniami i mamoną, bo prędzej czy później gówno wypłynie na powierzchnię spod tej otoczki kolesiowskiej i zrobi się smród wokół sprawy , tak jak to stało się teraz. Szkoda że tak późno, ale to dlatego że jesteśmy wrednym, zakłamanym narodem.Jaki Naród tacy bohaterowie, chociaż w naszej historii były postacie szlachetne i wzniosłe, ale to już inne czasy od których oddalamy się już o ” lata świetlne”.

 21. cytat: „Wiele lat temu Oriana Fallaci po wywiadzie z tym panem napisała , ze z takim bucem i chamem nigdy wcześniej nie miała okazji rozmawiać, pomimo ze przeprowadzała wywiady z najbardziej znanymi ludźmi na świecie.Jest to socjologiczny ewenement jak będąc tzw.podstawionym slupem zrobić gigantyczną karierę. W przyszłości zapewne to nazwisko historycy umieszcza gdzieś miedzy Casanova a Rasputinem. Nikuś Dyzma przy tym kolesiu to pierwszoklasista „

 22. „Oriana Fallaci -zdaniem dziennikarki Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem. Tak napisała o nim w opublikowanym w 2005 r. „Wywiadzie z sobą samą”: „Nasza epoka pozbawiona jest przywódców” – pisała Fallaci – „Kiedy się pomyśli, że pijak Jelcyn był carem, a ignorant Wałęsa symbolem wolności, uginają się nogi pod człowiekiem”.

  • Wszystko się zgadza bez wyjątku. Tylko dlaczego ta wybitna dziennikarka nie przekazała na swoich jakże trafnych spostrzeżeń znacznie wcześniej? Przecież widziała się z nim przez wiele dni, przebywała razem z nim, słuchała go ( współczuję w tym wypadku biedaczce ) i było to jeszcze na samym początku lat 80 – tych. Dlaczego nie podzieliła się z nami swoimi uwagami i spostrzeżeniami? Życie wielu z nas mogłoby wyglądać dzisiaj o wiele inaczej. A te wszystkie peany na cześć tego mitomana i kabotyna to tylko poziom takich osobników jak i on sam. Ktoś tu dobrze napisał, że tacy bohaterowie jaki naród.

 23. To po ludzku oburzające, że nagle ” wszyscy” wierzą SB-kom, którzy przede wszystkim żyli z fałszowania i produkowania nieprawdy. W naszym miasteczku odbyło się dziś zebranie z gościem z IPN organizowane przez posła PIS. To zdumiewające, jak szybko poszło im przygotowanie ( plakaty, rozgłos, rezerwacja lokalu, terminu u pracownika ipn, czasu P. posla…) do ” podjudzania” pozbawionych zdolności do samodzielnego myślenia obywateli. Ciężko uwierzyć, że przygotowania do wizyty P. Kiszczak w IPN nie trwały dłużej…
  Panie Wałęsa, wszystkiego najlepszego, całym sercem z rodziną i wielką rzeszą znajomych solidaryzujemy się z Panem i jako pokolenie 40-latków jesteśmy wdzięczni za wszystko co spowodowały Pana działania, że dobrze nam się żyje w Polsce ( przeraża nas coraz bardziej dzisiejsza władza i po raz pierwszy odkąd żyjemy świadomie poczuliśmy strach o przyszłość:(). Deklarujemy wszelkie poparcie, które zaprzestałoby działania obecnego rządu.
  A.

  • Agnieszko, ciebie przeraza dzisiejsza wladza? A mnie przerazala poprzednia! Wiele dzialan obecnej wladzy mi sie nie podoba ale czy dla ciebie alternatywa jest PO?! Po 8 latach glosowania na nich (nawet jeszcze na Komorowskiego w wyborach prezydenckich) przez takich jak ty, zostalam nazwana „PiS-owska menda”…Przez tych intelektualistow, postepowych, oswieconych liberalow. Prawda jest taka ze ty nie patrzysz dalej niz na czubek swojego nosa. W wieku 40 (ja) i 47 lat (moj maz) nie musimy juz pracowac, wiec rzeczywiscie zyje nam sie dobrze w jednym z najdrozszych i najpiekniejszych miejsc Europy. Ale przyjezdzamy regularnie do Polski i jadac na kilka dni na Mazury albo do Polski wschodniej (a i 70 km od Warszawy) widze raczej wyludniajace sie wsie i miasteczka i tereny zaniedbane przez ostatnie dziesieciolecia. Warszawa jest rzeczywiscie niesamowicie rozwijajacym sie miastem, Krakow, Wroclaw, Gdansk ale spojrz tez na inne, mniej profitujace regiony. To samo co mowisz ty, slysze od ludzi ktorzy pracuja na jakichs posadach (mniej lub bardziej pewnych) i nawet nieszczegolnie interesuja ich problemy ludzi mniej uprzywilejowanych. Nie jestem komunistka ani nawet socjalistka ale niestety PO zajelo sie glownie eksportem taniej sily roboczej do UK, Niemiec i innych krajow, to byla ich recepta na bezrobocie. Nikt nie mial glebszych refleksji dotyczacych kolejnych dziesiatek tysiecy ludzi wyjezdzajacych do Londynu (poza Anglikami naturalnie). Panowie, jak to politycy, oderwani od rzeczywistosci totatlnie. Z okien limuzyn swiat wyglada inaczej niz w rzeczywistoscim, a niektorych zakatkow nie widzi sie zupelnie. Nie toleruje Szczypinskiej z PiS-u ale tak samo nie toleruje Biedronia, ktory nigdy nie zrozumie problemow przecietnej polskiej rodziny bo tej rodziny po prostu nie ma. Piesek to jednak inny rodzaj odpowiedzialnosci niz chocby jedno dziecko…Mam nadzieje ze sytuacja zmieni sie na lepsze, a przede wszystkim ze mlodzi ludzie zaczna miec pro-panstwowe postawy a przyszli politycy beda po prostu UCZCIWYMI ludzmi. UCZCIWOSC, to termin rowniez nieznany ani panu Walesie, ani partiom poprzednio rzadzacym.

 24. Ja wierzę Panu, a nie IPNowi żadnemu =))). Niech moc i zdrowie będzie z Panem.
  P.S.
  DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKO!!!

  • Emilko, dzieci ktore urodzily sie w 1988 nie powinny w ogole zabierac glosu. To sa produkty propagandy, przepraszam. Ja jestem z 1975 i tez niewiele z tego pamietam. Jako 6-7 latka siedzialam do 12 w nocy sluchajac radia Voice of America (ktorego sluchali rodzice, naprzemiennie z radiem Wolna /o zgrozo!/ Europa). Przykro mi, nawet moje pokolenie jest juz tak zmanipulowane ze trudno dokopac sie prawdy, co dopiero ludzie ktorzy o tych czasach czytaja w podrecznikach do historii…Walesa tyle razy klamal, kluczyl ze uzyskanie wersji bliskiej prawdy jest juz od niego niemozliwe.

 25. LIST OTWARTY DO LECHA WAŁĘSY KANDYDATA NA PREZYDENTA RP – ANNY WALENTYNOWICZ

  Na naszych oczach przeszłość ulega zakłamaniu i manipulacji. Aby ocalić prawdę, ktoś musi zapytać o fakty. Dopóki jeszcze żyją ich świadkowie. Lata wspólnej działalności nakładają na mnie obowiązek zadania kandydatowi na urząd Prezydenta RP – Lechowi Wałęsie kilku pytani. Oświadczam, ze biorę odpowiedzialność za treść pytań i zawarte w nich sugestie. Życzę sobie przeprowadzenia dowodu prawdy przed sadem.

  1.Czy pamiętasz ,jak w styczniu 1971 r. przyznałeś ,ze na zadanie SB dokonywałeś identyfikacji
  uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

  2.Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej z Gdyni?

  3.Jak godziłeś swoja katolicka moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980r.?

  4. 9 grudnia 1980 r. przyznano „Solidarności” pierwsza nagrodę – 30tys. USD. Co z tymi pieniędzmi?

  5.Co zrobiłeś z 60tys. USD nagrody szwedzkiej prasy, którą miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?

  6.Czy mieszkanie przy ul. Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?

  7.W jakiej kwocie Baksik i inni biznesmeni finansowali Twoja pierwsza kampanie wyborcza?

  8.Czy uważasz za właściwe, ze głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

  9.Czy w 1981 r. byłeś informowany przez Prezydium MKZ, ze M. Wachowski jest kapitanem?

  10.Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie zareagowałeś na jego
  poczynania?

  11.Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed sadem dla nieletnich i sadem rejonowym, wymuszając pełną współpracę?

  12.Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5- tygodniowy pobyt z cala rodzina, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

  13.Czy pamiętasz swoja wypowiedz na Kongresie w USA „lokujcie swoje kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”, czy nadal tak sadzisz?

  14.Z jakiej obietnicy wyborczej się wywiązałeś?

  15.Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie Andrzeja Gwiazdy z 1 zjazdu „Solidarności”, jak
  wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

  16.Kiedy spełnisz publiczna obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródła, bo Twoje książki przyniosły straty? Podobnie z obietnica wyjaśnienia stosunków z SB?

  17.Czy nie dość już kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu?

  Anna Walentynowicz
  Gdańsk , dn. 25.09.1995r.

 26. Pan Walesa to nie tylko problem Bolka, to takze ulaskawienia jego kancelarii ktore do dzis nie zostaly wyjasnione. Pan Falandysz juz nie zyje ale postawa Wachowskiego akurat mnie nie dziwi. Spedzenie w wiezieniu chocby jednego dnia w tym wieku to raczej malo atrakcyjna perspektywa. Walesa gdyby wiedzial co to honor, godnosc i uczciwosc przestalby karmic swoich zwolennikow tymi stekami bzdur, wystarczy po prostu milczec i wjakims sensie przynajmniej zachowac twarz. Walesa byl zawsze podlym czlowiekiem, z wiekiem sytuacja sie pogorszyla. Na upadek komunizmu mialo wplyw wiele czynnikow, szczytem bufonady tego czlowieka jest gloszenie przez niego „prawdy” ze to on obalil komunizm…

 27. Kochany nasz wyzwolicileu spod komuny i kochany katoliku. prosze Ciebie abys nieczym sie nie przejmował bo Polacy w jakiej czesci to albo zazdrosne albo oczerniacze .Czy to prawa,czy lewa strona…sobie przypinaja zaSLUGI twoje i to SIE NIE USPOKOI ALE NAPIEPRZA a wiec opuść z rodzina ten podły k raj i do konca zycia badzcie szczesliwi np Na Lazurowum Wybrzezu lub w Kaliforni…cieszac sie pelnia zycia i Zdrowia do konca….Te gnoje tylko czekaja na twoja chorobe i smierc a wiec olej to i smiej sie z tego…..

  • Domyślam się że jesteś Janem z 1945 roku, więc do Ciebie możemy mieć pretensje że zbudowałeś takie komunistyczne ” szambo”, które później taki ” szambo-nurek ” Bolek , na naszych garbach niby obalił. Więc swoje rady , rodem z CCCP, zostaw dla siebie, a takich zdradzieckich Bolków do Kalifornii nie przyjmują, żeby im społeczeństwa zdradzieckimi genami nie zarazili.Szturmówkę w łapę i chcę cię widzieć w pierwszym szeregu 1 MAJA – OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

 28. janie, no teraz palnales! Lazurowe Wybrzeze to rzeczywiscie miejsce do bycia szczesliwym, szczesliwym analfabeta dodam…

 29. LIBERTU przyjacielu napisz coś . gdzie się podziewasz ? . Brakuje twoich świetnych wpisów .Daj znać . Mogłyś zamieszczac wpisy na WPS . Daj jakis znak od ciebie – wpis itp.

 30. LIBERTU przyjacielu napisz coś . gdzie się podziewasz ? . Brakuje twoich świetnych wpisów .Daj znać . Mogłyś zamieszczac wpisy na WPS . Daj jakis znak od ciebie – wpis itp

 31. LIBERTU przyjacielu napisz coś . gdzie się podziewasz ? . Brakuje twoich świetnych wpisów .Daj znać . Mogłyś zamieszczac wpisy na WPS . Daj jakis zna od ciebie – wpis itp.

 32. Liberte daj jakiś znak . Twoich swietnych wpisow dawno juz nie było . Mozesz wpisac na wps bedziesz chętnie czytany.

 33. Pierworodny Wałęsy – pamięci Grzesia Lewandowskiego
  2013-10-18 10:50

  Nazywał ją Wandula. Nie lubiła tego. Była biedna, jak przysłowiowa mysz kościelna. Wraz z przykutą do łóżka matką, ojcem, który choć pracował, to lubił zaglądać do kieliszka, trójką rodzeństwa i dziadkiem mieszkała w walącej się lepiance we wsi Zapusta. Marzyła o kawalerze, który wyrwie ją z takiego życia. Nie to, żeby liczyła na księcia na białym koniu, ale w ogóle na kogoś, kto się nią zainteresuje.
  Lech Wałęsa pracował wówczas w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. On i jego bracia, zresztą karani nieraz sądownie, znani byli z awanturnictwa. Nazywali ich nawet „sztacheciarzami”, bo wyrywali sztachety z płotów, kiedy dochodziło do bójek. Praca w POM-ie dała znanemu z zarozumialstwa Lechowi Wałęsie jeszcze więcej powodów do bufonady. Posada w takiej państwowej instytucji pozwalała mu „kombinować lewizny”, jak również dorabiać na boku za butelkę alkoholu. Stała praca sprawiała też, że dziewczęta patrzyły na niego nieco łaskawiej. Była tam jakaś afera z kradzieżą przez Wałęsę silnika elektrycznego, ale kiedy milicjanci po rewizji w domu Wałęsów nic nie znaleźli, postępowanie zostało umorzone.
  Był rok 1962. Wanda Lewandowska miała 18 lat, kiedy zainteresował się nią dziewiętnastoletni Lech Wałęsa. Choć ponoć ładna i skromna, to Lech wstydził się jej biedy. Zachodził do niej po zmroku i niechętnie przyznawał się do tego związku. Kiedy zaszła w ciążę rzucił ją i nie uznał dziecka. Potem w ogóle wyjechał i nikt nie wiedział dokąd. W grudniu 1963 w szpitalu we Włocławku Wanda urodziła syna. Mówili, że to było śliczne dziecko. Nadała mu imię Grzegorz i swoje nazwisko. Nie szukała Lecha, nie występowała o alimenty. To była prosta wiejska dziewczyna. Nie miał jej kto doradzić, co robić w tak trudnej sytuacji. Do tego doszedł wiejski ostracyzm, wyrzuty ojca, samotność, brak środków do życia…
  Kiedy trochę oswoiła sytuację, Grześ już chodził. Pod wpływem sąsiadek pojechała prosić o pomoc do Popowa, do matki Lecha, Feliksy. Ta wyrzuciła ją za drzwi.
  Latem 1967 Grześ miał trzy i pół roku. Pewnego dnia poszedł z ciotecznym bratem na ryby. Tam zsunął się ze skarpy, wpadł do wody i, zanim przyszła pomoc, utonął. Sąsiedzi pamiętają potworny krzyk Wandy. Tuląc zwłoki dziecka, wyła z bólu. Przed pogrzebem prosiła sąsiadki, żeby zamiast kwiatów dały jej pieniądze, bo nie miała na trumienkę. Nie miała też na karawan, więc trumnę powiózł jeden z sąsiadów.
  Wanda Lewandowska jakoś powiadomiła Wałęsę o śmierci syna. Trzeba przyznać, że przynajmniej na pogrzebie się pojawił. Trochę przestraszony, stał z tyłu w ciemnych okularach. Omal nie doszło do linczu, tak jego widok zdenerwował sąsiadów. Ktoś kazał mu wziąć Wandę pod rękę, żeby nie szła za trumną syna sama, ale ona odepchnęła go. Na tabliczce przy krzyżu był napis „Grzegorz Wałęsa. Żył lat 4″.
  Po śmierci Grzesia Wanda wyszła za mąż i na zawsze wyjechała z rodzinnej wsi.
  Paweł Zyzak, który w swojej wydanej w 2009 roku książce „Wałęsa. Idea i historia” przypomniał o sprawie nieślubnego syna „wielkiego Lecha” został osądzony od czci i wiary. Stracił pracę w IPN-ie, został magazynierem w supermarkecie, grożono mu procesami. Pamiętam nawet jakąś recenzję Piotra Gontarczyka, który krytykuje metodologię Zyzaka. Wałęsa oczywiście oburzony wypierał się pierworodnego syna, ale procesu nigdy Zyzakowi nie wytoczył. Kiedy już emocje trochę opadły lokalni dziennikarze zaczęli drążyć sprawę Grzesia. Nie trzeba było dużo zachodu by dotrzeć do świadków potwierdzających, ze na cmentarzu w Chełmicy Dużej jest pochowany syn Wałęsy.
  Przedwczoraj byłam na spotkaniu ze Sławomirem Cenckiewiczem. Autor książki „Wałęsa. Człowiek z teczki” zadedykował swe dzieło pamięci Grzegorza Lewandowskiego. To, czego dowiedziałam się na spotkaniu i uzupełniłam przeczytawszy rozdział o Grzesiu, zjeżyło mi wlosy na głowie. Otóż grób tego nieszczęsnego dziecka po objęciu posady tatusia w Belwederze, został praktycznie zlikwidowany. Kiedy zniknęła tabliczka z nazwiskiem i drewniany krzyż, skoligacony z Lewandowskimi Leszek Śmiechowski postawił na grobie znaleziony na cmentarnym śmietniku krucyfiks z pręta zbrojeniowego. Można go zobaczyć na zdjęciu w książce Cenckiewicza, ale z tego co mówił autor wynika, że ten krzyż również został usunięty. Obok zadbanych grobów innych dzieci leży pierworodny syn byłego prezydenta tego kraju, a jego grób powoli zrównuje się z ziemią, jak coraz mniej bolesny wyrzut sumienia. Tymczasem tatuś nie wyjmuje z klapy wizerunku Matki Boskiej.
  Sławomir Cenckiewicz pukał do różnych drzwi – proboszcza, wójta, IPN-u. Wszyscy nabierają wody w usta, nikt nie chce udostępnić danych o Grzesiu. W IPN-ie takich danych po prostu nie ma. Wójt odpowiedział w oficjalnym piśmie, że na podstawie przepisów o ochronie danych osobowych, można udostępnić dane osób zmarłych, ale dane dotyczące rodziców zmarłego podlegają ochronie, chyba, ze są to osoby publiczne. Oczywiście wniosek jest taki, że żadne z rodziców Grzesia osobą publiczną nie jest. Poza tym według pokrętnej logiki wójta tabliczki na grobie umieścić nie wolno, gdyż nie wolno udzielać informacji o zmarłym n.p. dotyczącej daty jego urodzin i śmierci, gdyż nie był on osobą publiczną.
  Sławomir Cenckiewicz złożył odwołanie od decyzji pana wójta. Postanowił walczyć o przywrócenie podstawowej godności synowi Wałęsy – imienia i nazwiska na opuszczonej mogile.

 34. Panie, Leszku, głowa do góry. To Adam znany szerzej jako Gówno sfałszował dokumenty na Pana. Potwierdzone info. Jest już tam, gdzie tacy ludzie powinni trafiać. Serdecznie pozdrawiam, Przemysław Starczewski.

 35. Mam nadzieje Lechu że uodporniłeś się na hej t w sieci.
  Piszą to dzieci sierot po komunizmie a oni czasu nie cofną i historii nie zmienią .
  Ty zawsze będziesz w świeci wielkim człowiekiem i zawsze będą o tobie tak pisali.
  A o tej małej mendzie historycy będą pisali jak o Polskim Adolfie.
  Wybacz za słownictwo ale żeby to napisać zniżyłem się do ich poziomu nic to nie zmieni ale to ich język.
  Pozdrawiam życzę dużo zdrowia.

 36. No i proszę się nie przejmować tym najgorszym szczepem żydowskim, którym najpierw połamałbym wszystkie kości, zanim wrzucił do pieca, czyli tzw. Solidarnością Kradnącą i Solidarnością Drukującą Gazetki Szkolne. Oni są przy władzy tylko i wyłącznie po to, żeby udowodnić Polakom ich własną głupotę i będą przy niej tak długo, dopóki właśnie Ci Polacy w końcu się nie nauczą, żeby nigdy więcej na nich nie głosować.

  Z poważaniem,
  Przemysław Starczewski

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.