Spotkanie Prezydenta Lecha Wałęsy z Michaiłem Chodorkowskim

Chodorkowski_Wałęsa

Nagroda Lecha Wałęsy jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem. Jestem zaszczycony, że w oczach Kapituły i Pana Prezydenta, osoby, która rozpoczęła pokojową rewolucję w Europie, byłem godny tej nagrody – powiedział Michaił Chodorkowski, który spotkał się 8. maja w Warszawie z Lechem Wałęsą, aby osobiście podziękować za otrzymaną rok temu Nagrodę Lecha Wałęsy. Było to pierwsze spotkanie Chodorkowskiego po przybyciu do Polski.

Chodorkowski powiedział również, że zeszłoroczna Nagroda, którą w jego imieniu w Dworze Artusa odebrał syn Paweł, była nie tylko wsparciem dla niego i dla jego rodziny, ale także dla wszystkich więźniów politycznych w Rosji. Rozmówcy w trakcie ponad dwugodzinnego spotkania poruszyli również szereg tematów dotyczących bieżących kwestii polityki międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie i w Rosji. Prezydent Lech Wałęsa wspomniał, że działania takich polityków jak Wladimir Putin czy Wiktor Janukowicz powinny być monitorowane i w przyszłości rozliczone przez społeczność międzynarodową, ze względu na to, że burzą pokój świata. Pytany przez Prezydenta Wałęsę o jego przyszłość, Chodorkowski zgodnie z deklaracją, jaką złożył w liście do Wladimira Putina potwierdził, że nie zamierza bezpośrednio angażować się w politykę, ale pragnie pozostać aktywnym działaczem społecznym.

W spotkaniu uczestniczył również premier Jan Krzysztof Bielecki, członek Kapituły Nagrody Lecha Wałęsy i Rady Nadzorczej Instytutu oraz Piotr Gulczyński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy. To była bardzo udana rozmowa i wnikliwa analiza sytuacji w dzisiejszej Rosji oraz jej relacji z Europą i Stanami Zjednoczonymi. Spotkanie przyniosło szereg pomysłów na współpracę Centrum Chodorkowskiego i Instytutu Lecha Wałęsy – relacjonował po spotkaniu prezes Gulczyński

Michaił Chodorkowski – były rosyjski „więzień sumienia”, polityk, biznesmen i niegdysiejszy właściciel Jukosu, spędził dziesięć lat w koloniach karnych na Syberii oraz w Karelii, niedaleko granicy fińskiej. Pod koniec grudnia 2013 r. został ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina i po dziesięciu latach wyszedł na wolność.

W 2013 r. Chodorkowski został laureatem Nagrody Lecha Wałęsy „za odwagę w krzewieniu wartości społeczeństwa obywatelskiego, za determinację w tworzeniu fundamentów wolności gospodarczej oraz za nieprzejednaną postawę w walce o sprawiedliwość i ludzką godność”. Statuetkę w jego imieniu odbierał syn Paweł, który podkreślał w gdańskim Dworze Artusa, że jedyną „zbrodnią” jego ojca było to, że nie ugiął się przed władzą na Kremlu i zdecydował się wspierać opozycję.

Po opuszczeniu kolonii karnej w Siegieży, 50-letni Chodorkowski został przetransportowany do Berlina, gdzie otrzymał niemiecką roczną wizę pobytową. Na początku stycznia wyjechał jednak do Szwajcarii, gdyż tam mieszka jego żona wraz z córką i dwoma synami. Trzy miesiące później szwajcarski Urząd Federalny ds. Migracji przyznał Rosjaninowi jednoroczne prawo pobytu w tym kraju, z możliwością przedłużenia.

Na pierwszej, po wypuszczeniu z kolonii karnej, konferencji prasowej Rosjanin podkreślał, że zamierza walczyć o uwolnienie więźniów politycznych w swoim kraju.- Musimy kontynuować pracę, aby w Rosji i innych państwach nie było więźniów politycznych – zaznaczał. W liście napisanym do Putina niedługo po ułaskawieniu zapowiedział, że nie zamierza angażować się w politykę ani walczyć o zwrot majątku Jukosu. Na razie Michaił Chodorkowski planuje otwarcie e-uniwersytetu, działającego na bazie jednej z wyższych uczelni w Kijowie. Projekt ma ruszyć latem tego roku. Laureat Nagrody Lecha Wałęsy angażuje się również z sprawy ukraińskie. Niedawno zapowiedział, że jego organizacja Otwarta Rosja wyśle tysiące obserwatorów na wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja.

143 Komentarze

 1. BOLESŁAWIE KAPUSTO-TYLKO W TAKIM PAŃSTWIE JAK POLSKA,MOGŁEŚ WEJSC KIEDYS DO KORYTA WŁADZY-ALE WINĘ ZA TO PONOSZĄ PURPURACI KK,ŻYDOMASONI I STARZY żydoUBECY.DZISIAJ KOMITET WYBORCZY POTRZEBOWAŁ AŻ 24 GODZIN BY OGŁOSIĆ-CHOĆ SYMBOLICZNE ZWYCIĘSTWO PLATFORMY OSZUSTÓW.BYŁY TO W PRAWDZIE JAKIEŚ MIKRONY-NIE MAJĄCE ŻADNEGO WPŁYWU NA ILOŚĆ POSŁÓW PO W PARLAMENCIE UE-ALE ZAWSZE OSZUSTWO JEST OSZUSTWEM-BO PRZECIEZ TY -JAK I TUSK TO JEDNA BANDA OSZUSTÓW-KTÓRZY TYLKO I WYŁĄCZNIE DOSZLI DO WŁADZY KŁAMSTWEM I JESZCZE RAZ KŁAMSTWEM.ZAPAMIĘTAJ BOLKU KAPUSTO BREDZISZEWSKI-ŻE ŻADEN UCZCIWY POLAK NIE CHCIAŁ TAKIEJ POLSKI-NIE CHCIAŁ TYCH LUDZI, KTÓRZY ZAANEKTOWALI POLSKĘ,A TY ZA NOCNĄ ZMIANĘ POWINIENEŚ WISIEĆ NA SZUBIENICY TAK DŁUGO,AŻ WRONY I GAWRONY NASYCIŁY BY SIĘ TWOIM OPASŁYM CIELSKIEM-FAKT,ŻE POTEM BY ZDECHŁY ZATRUTE TWOIM JADEM

  • Pana Presydenta zasługi są wielkie…a partia chrześciańska która nie może wybaczyć…nie Pana…tylko że to nie oni byli na czele…kiedy trzeba walczyć było o wolności od komunistycznego jarzma.

   Oni i ich poplecznicy obelżywie o Panu piszą…nie jest chwalebne taki sposób pisać o prezydenta.

   Oni sami w gównie politycznej są po łokciu…
   czyniąc „tzw.chrześciański obowiązek kłamstw wyborczych które się powielają

   1) obiecał Andrew pomóc Frankowiczom…a brednie co piszą na ten temat, wraz z projektem ustawy prezydenckiej nie zrozumiałej dla nikogo…żartem mówiąc..okazuje się że to chyba Franciszkanom należy się ta pomoc- po prostu obiecują…nie myśląc o konsekwencjach finansowych…albo w ogóle
   2)500 plus dla dzieci…najpierw dla każdego…potem kłamią w żywe oczy, że chodzi o co innego. Można było lepiej podnieść kwotę wolny od podatku, progresywnie z ilością dzieci, bazowa kw.wolna od podatku 6 tys a za każde następne dziecko 2 tysiące. Nikt nie rodzi dzieci tylko dla pieniądze. Trzeba też udogodnienie w sprawie powstawania nowych przedszkoli i żłobków…podobno obcięto dotacje dla przedszkoli
   W ekspozie Pani Premier mówiła o 500 zl na każde dziecko
   https://www.youtube.com/watch?v=KMXHj-ltvq4
   3) In vitro dotować nie zależnie od opinii idiotów w parlamencie. Kto tych bałwanów puścił do Sejmu

   Brak podstawowej znajomości….dzieci osób bezpłodnych przenoszą bezpłodność….chyba ten idiota nigdy nie uczył się genetyki…że w jego rodziny zawsze ojciec był bezpłodny…ciekawe jak się te osoby urodziły.. Należy ten krótki filmik oglądać , że jak zaprosić do do domu to nasra cię na fortepianie https://www.youtube.com/watch?v=uF_dCjbSiac

   Dlatego że jestem polakiem z wyboru…mnie bardzo bolą poczynania tych co zawładnęli Polskę…a rządzi nie zespół/siec myśląc mnie więcej jednakowo..a prowadzą politycznej partii…ci prowadzą pomysły jednego o którym, jak kazano kręcić film, Wajda burknął…krótkometrażowy

 2. SPROSTOWANIE :
  Wbrew wcześniejszym info , które wczoraj były w internecie szanowny pan Kamiński chyba jednak Kołchoznikiem nie zostanie , takie info podesłał mi mój kolega . Niby miał verloren na ostatniej prostej .
  To świetne info i podziękowania dla wyborców , że pokazali mu środkowy palec . Szokiem było dla mnie jak wczoraj przeczytałem ,że został wybrany.
  Po prostu nie lubię faceta , bo nie lubię gości zmieniających partię jak bokserki , ale z tym przejściem do PO to już zrobił z siebie błazna .Powiem szczerze , kiedyś szanowałem tego typa , wydawał się politykiem z zasadami .
  Serdeczne podziękowania dla mieszkanców Krakowa za głosowanie w sprawie cyrku olimpijskiego . Gdyby bym był bogaty jak twórca windows tym 70 % Krakowian , którzy głosowali przeciwko czystemu idiotyzmowi postawiłbym super obiad i dobre holenderskie piwo.
  I na koniec pozdrowienia dla Liberte i evy za ich cenne posty .
  Ps – Evo twoje posty czyta sam generał na blogu , aż dziw bierze ,że tak inteligentna kobieta o tak ogromnej wiedzy myje angielskie gary za 6, 30 funta / h , ale ty dobrze wiesz komu to zawdzięczasz podobnie jak 2 melony innych Polaków .

 3. Oczywiście jest już pewne : Szanowny pan Michał Kamiński do korytka nie wejdzie . Otrzymał jednak spore poparcie jak na Lubelszczyznę . Nie wiem kto na niego głosował , musiał to być sztywny elektorat Popaprańców. Również Vincent dostał kopa w 4 litery co jest super informacją . W tej sytuacji wygraną Buska można przeboleć , przecież to taki grzeczny i miły człowiek

 4. LIBERTE przyjacielu drogi , jeszcze 2 sprawy do ciebie jak zechcesz to odpiszesz.
  1. Starzejesz się LIBERTUNIU . Pisać takie teamy pochwalne na rzecz Korwina tu na blogu u Bolesława . Oszczędzę ci mój przyjacielu z Kanady wklejania linka gdzie na spotkaniu z Ryskiem Czarneckim nawołuje do zagazowania wszystkich socjalistów , a wszystkich bezrobotnych nazywa leniami niepotrzebnie ich obrażając . Korwinku kochany pokaż mi taki kraj gdzie człowiekowi przynajmniej na krótko nie płaci się zasiłku dla bezrobociarzy . Koleś ma niewyparzoną gębę obraża ludzi na prawo i lewo a LIBERTE tak go chwali na blogu . Koniec Świata .
  2 SPRAWA.Możesz ocenić Jaruzelskiego .
  Osobiście dla mnie dobre jego strony to :
  1. Kultura osobista .
  2. Nie pił wódki .
  3. Nie palił .
  dlatego dożył tak wspaniałego wieku 90 lat . Zwracam się z apelem do Noblisty niech bierze przykład z generała to też będzie miał szanse dożyć tak cudnego wieku , czego i nobliście życzę .
  4. Brał udział z bronią w ręku w walkach z zarazą faszystowską . Był na Sybirze .
  5 Nawet można wybronić stan wojenny .
  Nigdy nie wybaczę mu jednak tego ,że oddał władzę styropianowi , przez co jest współodpowiedzialny za zło i straszną biedę po 1989 roku .chociaż z drugiej strony , nie miał innego wyjścia , bo ten ściek tzw komunistyczny i tak spływał do szamba.
  Pozdrawiam eve i LIBERTE.

   • PRZYJACIELU PETRUS-NIE PISZĘ PEAMÓW NA CZEŚĆ KORWINA-PISZĘ,ŻE JEST TO POJEB MNIEJSZY OD BOLKA I LEPIEJ WYKSZTAŁCONY OD BOLKA-WYRAŻAJĄCY SIĘ POPRAWNĄ I ZROZUMIAŁĄ DLA KAŻDEGO POLSZCZYZNĄ.POCHWALAM GO ZA SŁOWA TYPU-MORDERCA POWINIEN BYĆ SKAZANYM NA KARĘ SMIERCI-ZŁODZIEJE RZĄDZĄCY POLSKĄ OD 1989R-POWINNI GNIĆ W WIĘZIENIACH…ITD.OCZYWISCIE,ŻE W KAZDYM KRAJU UNII EUROPEJSKIEJ-STAREJ UNII-OSŁONA BEZROBOTNEGO-TA SOCJALNA -STOI NA BARDZO WYSOKIM POZIOMIE-OCZYWISCIE NIE W POLSCE W KTÓREJ KAZDY UCZCIWY OBYWATEL JEST PRZESLADOWANY I NISZCZONY.POLSKA TO KRAJ ZŁODZIEJA,SOŁTYSA I PLEBANA-PRZEDE WSZYSTKIM ZAS ICKA GOLFINGERA ,POLACY TO MURZYNI-KTÓRZY NIE CHODZĄ NA WYBORY,A GARSTKA ZŁODZIEI- TO ZDYSCYPLINOWANY ELEKTORAT PO,KTÓRY NA WYBORY CHODZI.DROGI PETRUSIE-JA JESTEM Z PRZEKONANIA NARODOWYM SOCJALISTĄ-TAKIM SAMYM JAKIM BYŁ ADOLF HITLER-ABSTRACHUJĘ TUTAJ OD WOJNY.TO ADOLF HITLER DAŁ KAZDEMU NIEMCOWI PRACĘ I GODNY BYT-TO NIKT INNY JAK ON STWORZYŁ PLAN-AUTA DLA KAZDEGO NIEMCA,GDZIE NASZKICOWAŁ PROTOTYP VW GARBUSA, A FERDYNAND PORCHE ZREALIZOWAŁ PROJEKT.TO ADOLF WPROWADZIŁ 8 GODZINNY DZIEN PRACY, A ZA NADGODZINY PŁACIŁ-2 PIERWSZE + 50% STAWKI ZASADNICZEJ ZA 6 DALSZYCH +100% STAWKI ZASADNICZEJ.RODZINY WIELO-DZIETNE OTRZYMYWAŁY DOMY TYPU BLIZNIAK ETC ETC ETC.TO ZA ADOLFA NIE BYŁO W NIEMCZECH BEZROBOCIA I NĘDZY-NIEMCY GO BARDZO KOCHALI.OCZYWISTYM BŁEDEM HITLERA BYŁA NAPASC NA SOWIECKĄ ROSJĘ-A PRZECIEZ MÓGŁ DOGADAĆ SIĘ ZE STALINEM.TAK-NARODOWY SOCJALIZM JEST NAPRAWDĘ DOBRY DLA NARODU.BARDZO SIĘ CIESZĘ ZE ZWYCIĘSTWA WE FRANCJI MARINE LE PEN-NARODOWY SOCJALIZM JEST NAPRAWDĘ DOBRY DLA UCZCIWEGO OBYWATELA.

    • PETRUSIE-JARUZELSKI TO BARDZO KONTROWERSYJNA POSTAĆ-Z JEDNEJ STRONY TO CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY,KULTURALNY,OCZYTANY.MĄŻ JEDNEJ ŻONY,POCHODZĄCY ZE SZLACHTY POLSKIEJ-Z INNEJ STRONY -CZŁOWIEK KTÓRY DO KOŃCA ŻYCIA BIŁ SIĘ ZE SWOIMI MYSLAMI,SUMIENIEM,PRZESZŁOŚCIĄ ORAZ PRZEKONANIAMI.MYSLĘ,ŻE NIE BYŁ TO CZŁOWIEK ZŁY-JEDNAK BARDZO ZAGUBIONY.SOCJALIZM-BYŁ JEGO EGO.WIDZISZ PETRUSIE-NAJGORSZYMI WSCIEKŁYMI KUNDLAMI SĄ ZAWSZE CI Z NIZIN SPOŁECZNYCH KTÓRZY SIĘ DORWĄ KORYTA,A PRZECIEZ JARUZELSKI Z TYCH NIZIN NIE POCHODZIŁ-Z TYCH NIZIN POCHODZĄ CI-CO PO 89 DORWALI SIE KORYTA I POLSKĘ ZNISZCZYLI-NIE BĘDĘ WYMIENIAŁ I PALCEM WSKAZYWAŁ.JARUZELSKI TO BARDZO TRAGICZNA POSTAC-A TRAGIZM JEGO POLEGAŁ NA BEZSILNOSCI-MIMO TEGO,ŻE POSIADAŁ WŁADZĘ.BOLEK POSIADAŁ W SWOICH RĘKACH WŁADZĘ ABSOLUTNĄ-WRĘCZ CESARZA-I ZARĘCZAM CI,ŻE NAROBIŁ TYLE ZŁA ,ŻE ZŁO KTÓRE ZROBIŁ JARUZELSKI JEST NICZYM W PORÓWNANIU ZE ZŁEM BOLKA.

 5. Przyjacielu LIBERTE muszą to skomentować :
  Myślę sobie tak LIBERTUNIU kochany przecież nikt nie podważa zasług Hiltera dla rozwoju Niemiec . To jest oczywista oczywistość . Wiadomo , że był uwielbiany przez Niemców i jak wiadomo wcale nie dlatego ,że darł mordę na wystąpieniach a z zupełnie z innych względów . Napisałeś już o tym sam . Teraz łatwo wypominać mu błąd Barbarossy , ale wtedy w tamtym czasie każdy liczący się kraj oceniał ,że malarz rozpiepszy ZSRR i to bardzo szybko . Stało się inaczej pewnie też za sprawą kilku matołków , którzy sugerowali mu uderzać ma Moskwę a Hitlerek posłuchał i wtopił , ale dla Polaków to dobrze , bo inaczej różnie mogło być i różnie wojna mogła wyglądać .
  Gdyby go Niemiecki lud nie kochał , to by go aż do ostatnich dni w tym Berlinie nie bronił przed bolszewią .
  Jeżeli chodzi o Narodowy Socjalizm to nie lubię tego określenia , bo tak naprawdę cholera wie co to jest . W Polsce jest wielu profesorków , którzy Kanclerza nazywają prawicowcem , co zakrawa na kpinę i debilizm tych ludzi .
  tu musi być drukowane :
  twoje zdanie :
  NARODOWY SOCJALIZM JEST NAPRAWDĘ DOBRY DLA UCZCIWEGO OBYWATELA.
  Oczywiście zwłaszcza okazał się ten Narodowy Socjalizm dobry dla ludzi w maju 1945 w rozpiepszonym całkowicie Berlinie , gdzie bez dostaw żywności od bolszewii berlińczycy by zdechli z głodu . Taki właśnie wspaniały i cudowny był dla nich finisz rządów Narodowych Socjalistów .
  Dodatkowo cudnie się żyło , że zrabowanego złota z całej europy w tym polskiego złota , które i tak ostatecznie Hitler wziął w swoje łapy w 1940 roku , pięknie się żyło wykorzystując przymusową pracę innych narodów itp .Pisać dalej na ten temat nie ma sensu .

 6. Ostatnie zdanie .
  Narodowy socjalizm zawsze ludziom będzie kojarzył się z wojną , zbrodniami na niespotykaną skalę , łupieniem innych narodów z bogactw itp i nie ma co pisać abstrahując od wojny ( przynajmniej Narodowy socjalizm w wydaniu niemieckim ) .

  • DROGI PETRUSIE-CELOWO NAPISAŁEM-ABSTRACHUJĄC OD WOJNY.FAKTEM JEST,ŻE WOJNA JAK BY NIE BYŁO JEST WIELKIM ZŁEM-LECZ TO ZŁO ZAWSZE WYWOŁUJE KAPITAŁ I JEST NIM ZAWSZE NACJA W KTÓRYCH RĘKACH TEN KAPITAŁ JEST.HITLER SZUKAŁ LEBENS RAUM-PRZESTRZENI ŻYCIOWEJ DLA RASY PANÓW-WG.NITSCHEGO.DZISIAJ MOGLI BYSMY GO NAZWAĆ OJCEM UNII EUROPEJSKIEJ POD PRZEWÓDZTWEM WIELKIEJ GERMANII-KTÓRA ISTNIEJE-JAK BY SIĘ NA TO NIE PATRZAŁO.W TEJ DZISIEJSZEJ UNII,POLSKA JEST PRZYKŁADEM OTWARTEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO,GDZIE GAULAITEREM OBWOŁANO DONALDA TUSKA WRAZ Z EKIPĄ INNYCH NIE POLAKÓW ORAZ NIE EUROPEISKIEJ NACJI.DONALD TUSK A WCZESNIEJ BALCEROWICZ I JESZCZE PARU INNYCH SPOWODOWALI DOSKONAŁĄ EKSTERMINACĘ NARODU POLSKIEGO-NIBY W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH,ALE BARDZO SKUTECZNĄ.OCZYWISCIE ZE PAN DONALD JEST KOMPLETNYM IDIOTĄ KTÓRY NIE MA ZADNEGO POJĘCIA O POLITYCE I RZĄDZENIU PAŃSTWEM- PODOBNIE JAK BOLEK-ALE ON I BOLEK TO TYLKO PAJACE-A ZA SZNURKI POCIĄGALI I POCIĄGAJĄ CIĄGLE CI SAMI Z NACJI MICHNIKA.DZISIAJ W POLSCE ZYJE DOBRZE TYLKO I WYŁĄCZNIE ZŁODZIEJ,ALE ZŁODZIEJ KTÓRY MA POCIOTKÓW W WIELKIEJ POLITYCE I ROBI KONTRAKTY PAŃSTWOWE-NA KTÓRYCH ZARABIA MILIARDY.TAK JEST W POLSCE W POLSKIM GÓRNICTWIE WĘGLOWYM ,NA KOLEJACH PAŃSTWOWYCH ITD.Z TEGO CO MI WIADOMO-TO I GÓRNICTWO I KOLEJE LEDWO PRZĘDĄ-ALE SĄ TACY KTÓRZY ZARABIAJĄ NA TYCH DZIEDZINACH MILIARDY-KRADNĄC-OKRADAJĄC NARÓD I WYWOŁUJĄC BIEDĘ I BEZROBOCIE.W EFEKCIE JEST DUŻO GORZEJ NIŻ BYŁO W KOMUNIE-W KTÓREJ NIE BYŁO LEKKO,LECZ LUDZIE MIELI NADZIEJĘ NA LEPSZE JUTRO,I MIMO WSZYSTKO KRAJ SIĘ ROZWIJAŁ.DZISIAJ W POLSCE RZĄDZI KLIKA ZŁODZIEI Z WCIĄŻ JEDNEGO KRĘGU- KTÓRY ZMIENIA NAZWY SWOICH PARTII-ALE TO WCIĄŻ CI SAMI LUDZIE Z TEJ SAMEJ NACJI-KLD,UD,UW,AWS I PO -ZAMKNIĘTY KRĄG OKRĄGŁEGO STOŁU.WIDZISZ PRZYJACIELU-HITLER W PIERWSZEJ FAZIE NIE MIAŁ ZAMIARU MORDOWAĆ ŻYDÓW-CHCIAŁ ICH WYSŁAĆ AUTENTYCZNIE NA MADAGASKAR-ALE KWESTIĘ ŻYDÓW ROZWIĄZAŁ INNY ŻYD-DOSKONALE MÓWIĄCY PO HEBRAJSKU-ADOLF EICHMAN.JAK BY NIE BYŁO HITLER ANIOŁEM NIE BYŁ-LECZ GORSZYM DIABŁEM BYŁ STALIN-KTÓRY MORDOWAŁ NARÓD ROSYJSKI,MAJĄC TAKICH SŁUŻAĄCYCH JAK ZYDZI JAGODA,BERIA,TROTZKI I JESZCZE BARDZO WIELU INNYCH.STALIN NIE PODPISAŁ NAWET KONWENCJI KTÓRA RATOWAŁA BY ZOŁNIERZY ROSYJSKICH WZIĘTYCH DO NIEWOLI.CAŁE NKWD STALINA OBSADZONE BYŁO SAMYMI OPRAWCAMI ZYDOWSKIMI.DZISIAJ TEN LUD ZYDOWSKI MORDUJE PALESTYNCZYKÓW NA ICH WŁASNEJ ZIEMI,A PIENIĄDZ ICH ROBI TO-CO DZIEJE SIĘ NA SWIECIE.NARODY SWIATA-NIE SĄ GŁUPIE,I WIDZĄ CO SIĘ DZIEJE-DLATEGO WSZĘDZIE ODRADZAJĄ SIĘ I DOCHODZĄ DO WŁADZY PARTIE NARODOWE-ALE TO DOPIERO POCZĄTEK.POMYŚL,ZE KIEDYS BYŁO PODOBNIE-BO NIBY ZA CO GONIŁ HITLER ZYDÓW-ZA BRODY I PEJSY.DLA MNIE TO FOLKLOR-ALE ZA TO LUDZI SIĘ CHYBA NIE ZABIJA.POPATRZ NA TO- CO DZIEJE SIĘ NA UKRAINIE I KTO ALBO CZYJE PIENIĄDZE TO SPROWOKOWAŁY.SYTUACJA POLITYCZNA SWIATA NIE JEST DOBRA I WSZYSTKO WSKAZUJE NA WOJNĘ…KTÓRA JEST NIE UNIKNIONA,A SPOWODOWAŁ TO KAPITAŁ-JAK MYSLISZ-CZYJ KAPITA.

 7. DO LIBERTE:
  Liberte kolego z Kanady jeżeli mogę tak napisać . Kończę na dłuższy czas czytanie tego blogu ( brak czasu i trzeba poświęcić czas na tłumaczenia tekstów ) . Muszę jednak na zakończenie kilka zdań o tobie napisać i oczywiście drukowane litery :
  PO PIERWSZE NIE STRACIŁEM ANI MINUTY ZE SWOJEGO CENNEGO CZASU CZYTAJĄC TWOJE POSTY , CHOCIAŻ NIE ZE WSZYSTKIM CO PISZESZ SIĘ ZGADZAM .
  JEDNAK JEŻELI CHODZI O OCENĘ STYROPIANU A ŚCIŚLEJ POPAPRAŃCÓW I PINOKIA POD TYMI POSTAMI CO NAPISAŁEŚ TUTAJ U NOBLISTY PODPISZE SIĘ OBIEMA RĘKAMI I NOGAMI NIE TYLKO MOJA SKROMNA OSOBA , ALE TAKŻE KAŻDY LOGICZNIE MYŚLĄCY POLAK , KTÓREMU tvn JESZCZE DO TEJ PORY NIE ZDOŁAŁ ZAMIENIĆ MÓZGU W ZWYKŁE GÓWNO .
  SZCZERZE JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ZA TWOJE POSTY .
  TAKIM KLASYCZNYM PRZYKŁADEM CZLOWIEKA KTÓREMU STYROPIAN ROZWALIŁ ŻYCIE JEST EVA , KTÓRA TU PISZĘ . PO PROSTU TO JEST WARIACTWO , ŻEBY TAK INTELIGENTNY CZŁOWIEK SIEDZIAŁ NA ZMYWAKU W ANGLII I ZA TO ODPOWIADA CAŁY STYROPIAN .
  TRZYMAJ SIĘ LIBERTE , ŻYCZĘ CI ZDROWIA I DOWALAJ ILE MOŻESZ NA TYM BLOGU NOBLIŚCIE , ZASŁUŻYŁ SOBIE NA TO .
  TRZYMAJ SIĘ I PIĄTKA ODE MNIE.
  TO NA KONIEC TO JUŻ MOJA HIPOTEZA:
  JAKIŚ CZAS TEMU POJAWIŁ SIĘ TU NA BLOGU BYĆ MOŻE DUCHOWNY O NICKU EGALITE , KTÓRY MIAŁ TU CIEBIE MERYTORYCZNIE WDEPTAĆ W GLEBĘ , JAK SIĘ OKAZAŁO ,ŻE TO TY KOLEGO NIE ZOSTAWIŁEŚ NA NIM SUCHEJ NITKI EGALITE ZMYŁ SIĘ Z TEGO BLOGU SZYBCIEJ NIŻ TU PRZYSZEDŁ . TERAZ JEDYNIE TU CZASAMI WCHODZI I PISZE NIC NIE WNOSZĄCE ZDANIA TYPU ” PISZECIE BZDURY ” ,CÓŻ MOŻNA I TAK JAK SIĘ NIE MA ARGUMENTÓW DO RZECZOWEJ POLEMIKI Z LIBERTE.
  TRZYMAJ SIĘ KOLEGO , ZDROWIA ŻYCZĘ I PIĄTECZKA .

  • ALEŻ DROGI PIOTRZE- NIE DZIWIĘ SIĘ,ŻE TEN KARAKANEK ,O NIE FRANCUSKIM RODWODZIE-HOLLANDE,BOI SIĘ TEJ WYSOKIEJ/182 CM/ BLONDYNKI O NIEBIESKICH OCZACH-NA DODATEK MĄDREJ I WYKSZTAŁCONEJ/JEST PRAWNIKIEM/.DOSZUKUJĄ SIĘ W NIEJ SWIĘTAJ JOANNY Z ORLEANU-MAM JEDNAK NADZIEJĘ ,ŻE MARINE NIE SPŁONIE NA STOSIE JAK d’ARC.BYŁEM SWIADKIEM WALKI JEJ OJCA-KTÓRY,PONAD 30 LAT TEMU WYRAZAŁ SWOJE PRAWICOWE POGLĄDY,NARAZAJĄC SIĘ WSZYSTKIM PEJSOM.PAMIĘTAM TEŻ FAKT-KIEDY PO ROZWODZIE JEJ RODZICÓW-MAMA MARINE, ROZEBRANA DO ROSOŁU POZOWAŁA DO JAKIEGOS KOLOROWEGO CZASOPISMA- JAKO SPRZĄTAJĄCA GOSPODYNI DOMOWA-SKASOWAŁA SPORE PIENIĄDZE,A ICKI MIAŁY UBAW.DZISIAJ SIĘ TO WYWLEKA.ONA MÓWI-FRANCJA DLA FRANCUZÓW-ISLAMISCI I INNI KOLOROWI WYNOCHA-STETY,ALE MA RACJĘ.JEJ CEL TO WALKA Z DOMINACJĄ BRUXELI ,I BERLINA-JEST WROGIEM MERCKIEL.CZYZ NIE MA RACJI,ŻE UNIA Z CHORYMI URZĘDNIKAMI TO WIELKIE GOWNO.KORWIN TEŻ MÓWI-WOLNE GRANICE-WOLNY HANDEL -SUWERENNE NARODY-ALE NIE DEUTSCHE ANSCHLUS.KIEDY UE SIĘ ROZSYPIE,TO I POLACY ROZLICZĄ STYROPIANY ORAZ WSZYSTKICH ZŁODZIEI.DROGI PIOTRZE-NIE MIAŁ BYM CIERPLIWOSCI TŁUMACZYC TEGO ARTYKUŁU ZA POMOCĄ TŁUMACZA-ZNAM Z POLSKIM ,AŻ CZTERY JĘZYKI,A JESLI BY DODAĆ ROSYJSKI,CZESKI-TO WIĘCEJ.

   • pozazdrościć liberte , moja osoba włada tylko po niemiecku , ale żałuję jak sku… ,że po angielsku umiem tylko fu.. yo…
    trzeba się było uczyć .
    a ten google te jego tłumaczenia to porażka totalna .Pozdrawiam.
    a z czeskiego lubię słuchać tylko Lucke Vondrackovą i ten zabawny hit:
    http://www.youtube.com/watch?v=AeVEcPAN8so

   • LIBERTE Poczytałem forum niemieckie .Ten głos naprawdę nie jest odosobniony :
    Klasse Frau! So eine Persönlichkeit braucht Deutschland auch!

 8. LIBERTE wierzę w rozliczenia , ale nie wierzę aby za naszego życia ktoś rozliczył styropianową bandę , bo niby kto Kaczyński? , nie wierzę aby on ich rozliczył w końcu pochodzi z tego samego podwórka , niby jakiś Hoffman co to cały internet kilka miesięcy temu śmiał się z niego ,że niby to po pijaku miał się chwalić babom , że ma dużego ptaka , o ile to prawda , że niby Błaszczaki , Czarneckie mieliby ich rozliczyć , koń by się zesrał ze śmiechu prędzej niż by uwierzył w rozliczenia pisowskie smutna prawda , ale prawdziwa . Pozdrawiam i trzymaj się

 9. Na zakończenie dodam ,że może nawet uwierzyłbym w te rozliczenia pisowskie , gdybym dokładnie nie przeanalizował 2 letnich rządów Jarosława z przystawkami .
  Podobno ten cały Hoffman podał autorów artykułu do sądu .Twierdzi ,że to nieprawda . Pożyjemy zobaczymy .

 10. Zdrajco składasz hołd człowiekowi który dostaje odznaczenia za zwalczanie Solidarności. Zdradziłeś idę sierpnia 80.

 11. LIBERTE Poczytałem forum niemieckie .Ten głos naprawdę nie jest odosobniony :
  Klasse Frau! So eine Persönlichkeit braucht Deutschland auch!

  • TAK PIOTRZE-MARINE LE PEN-CZYLI MARIA-JEST POTRZEBNA DO ZBAWIENIA -WYBAWIENIA Z TEGO UNIJNEGO GOWNA- NIE TYLKO FRANCUZOM-ALE I NIEMCOM-EUROPIE I ŚWIATU.EUROPA BEZ RDZENNEJ EUROPEISKIEJ NACJI PRZESTANIE BYĆ EUROPĄ-WYSTARCZY,ŻE JUŻ JEDNA NACJĄ STWORZYŁA UKRYTY RZĄD ŚWIATOWY, I DLA SWOJEGO EGOIZMU NISZCZY I ROZWALA WSZYSTKO CO STOI JEJ NA DRODZE-INFEKUJĄC NARODY SWOIMI CHORYMI IDEAMI-NARZUCAJĄC WSZYSTKIM SWOJĄ OBECNOŚC WE WSZYSTKICH WŁADZACH,NISZCZĄC EUROPĘ PRZEZ BRUXELĘ-A TO ZALEDWIE GARSTKA LUDZI,SKUPIONYCH W KLUBACH BILDERBERGA,BOHEMIAN,ILUMINATÓW.ZYDOMASONI TO ELITARNY KLUB DZIECI LUCYFERA-KSIĘCIA CIEMNOŚCI-NA KTÓRYCH DRODZE STANĄŁ PUTIN-BY DZIAŁO SIĘ TO-CO MA SIĘ DZIAĆ I ZOSTAŁO DAWNO TEMU PRZEPOWIEDZIANE.

 12. Na zakończenie dyskusji dodam ,że w Danii obradował Bilderberg może jeszcze dziś dziadki pierdzą w stołki , ale główny punkt obrad to pewnie :
  1. W JAKI SPOSÓB ZAJUMAĆ KRYM PUTINOWI , KTÓRY TEN CYMBAŁ IM SMIAŁ ZAJUMAĆ .
  2. OCZYWIŚCIE 4 CZERWCA SZYKUJE SIĘ NIEZŁA SZOPKA , NA KAŻDEJ BIEDRONCE JUŻ REKLAMY WYWIESZONE HA HA . ZOBACZĘ SOBIE JEDYNIE FRAGMENTY NA ZDF I ARD TEJ SZOPY BO SŁUCHANIE NA TRZEŻWO POLSKICH DZIENNIKARZY NIE PRZEJDZIE , CHYBA ZE ZAINWESTUJE W DOBRY BROWAR 4 CZERWCA I ZNAJDĘ CZAS , BO MAM NAPIĘTY GRAFIK .
  POZDRAWIAM LIBERTE I EVE .

 13. Gratuluję Pani Prezydencie ! Oglądam właśnie ,,Ludzi Wolności ,, !!!
  I guzik mnie obchodzi co tu piszą , czym tu hejtują , czym tu syczą …
  Gratuluję !

 14. Piekna uroczystosc, szlachetni ludzie, madre slowa, duma z bycia Polakiem i legendarnego przywodcy Lecha Wałesy, – nawet u mnie – mieszanca polsko-niemieckiego. A gdzes tam po norach pisiaki i inne pluskwy ziejace jadem nienawisci i wscieklosci, no ale kiedys odwagi zabraklo gdy zomowska palka wisiala nad glowa.
  Fakt, ze duzo jeszcze do zrobienia dla polepszenia losu wiekszosci. Ojciec mowil mi – jak cos robisz rob dobrze, albo nie rob wcale. To odwieczna niemiecka zasada. Moze warto i tu sprobowac ?

  • Zasada jest bardzo piękna i mądra , tylko zmieniłeś kierunek apelu . Mieszańcu spróbuj tę zasadę wbić do głowy styropianowi oczywiście dziś w 2014 roku już jest za póżno , ale było trzeba wbijać im te mądre słowa w 1990 roku . Wtedy był jeszcze czas….

 15. LIBERTE
  witamy mieszańca polsko – niemieckiego na forum . Mieszańcu dwóch narodów nie nazywaj nas pluskwami , bo nic o nas nie wiesz , a nikt z nas ani Eva ani liberte ani moja osoba dupy SB nie lizała i tyle w tym temacie .
  Uzupełniając moją wypowiedz pewnie kilka dni temu szanowny BILDERBERG w Danii uronił łezkę nad porażką Vincenta , dlaczego ci Polacy nie wybrali takiego patrioty , wybitnego ekonomysty vincentunia na Eurodeputowanego ? a dali szansę nie dość ,że Korwinasowi to jeszcze trzem jego kumplom !!!!!!!!!!!! .

 16. Oczywiście bardzo liczę na to , że Korwin dotrzyma słowa i razem z trzema kumplami będzie w tej Brukseli co jakiś czas robił niezły cyrk , tak aby można się było pośmiać , w końcu za 50 tysięcy PLN od czasu do czasu jakąś komedię w tym kołchozie powinien zrobić , aby jego wyborcy trochę się pośmiali .
  ps – szkoda ,że nie kandydował St .Michalkiewicz .

  • Michalkiewicz już brał udział w cyrku pt. Trybunał Stanu – instytucji, która funkcjonuje od 25 lat, a jeszcze nikogo tak naprawdę nie ukarała, nie licząc symbolicznych kar w aferze alkoholowej. Trybunał Stanu ma stwarzać iluzję tak jak Parlament Europejski.
   350 zł / za dzień pracy!!!

 17. Białołęka zgoda , tylko co winny Michalkiewicz ? trzeba w końcu z tego Trybunału zrobić instytucję z jajami przynajmniej tak wielkimi jak ma Hoffman z PISu i będzie OK . Dopóki jest jak jest to co można zrobić? nic.

  • Racja, niewinny. A Hoffman? Cóż… skala nepotyzmu w naszym kraju jest porażająca. Najpierw w KGHM był desant krewnych i znajomych z PiS-u, teraz firma opanowana przez PO. Obsada stanowisk w firmach panstwowych odbywa się według klucza partyjnego. Ludzie wstydu nie mają!!! Żony polityków jeżdżą taksówkami za publiczne pieniądze w prywatnych sprawach. Liderzy partii promują lizusów.
   JKM na listach wyborczych umieścił większość swoich dzieci. Prawo nie zabrania.

 18. Białołeka masz rację . Byłbym idiotą gdybym zaprzeczył chociaż jednemu twojemu słowu.
  Jutro dla lemingów wielki dzień . Będą obchodzić wielki dzień . Przyjeżdza Obamiasty i będzie SHOW.
  Założę się , że następny nowy temat noblisty , to będzie zdjęcie jak przybija sobie piątkę z Obamą i uśmiech od ucha do ucha no i ta oczywiście jego poza wielkiego rzymskiego legionisty dumnego z siebie , bo ubił kilku Germanów . Przecież noblista tak daleko zaszedł od zwykłego elektryka w skrócie pisząc .
  W komentarzach zaraz ukażę się artykulik zajadle krytykujący 25 lat rządu styropianu ( już na niego czekam ) autorstwa LIBERTE , może coś obszernego napisze eva jak będzie miała do czas .
  to dopiero jednak za kilka dni …..

 19. Widzisz Białołeka chcieliśta styropianu , to go dziś chucznie opchuczta razem z Obamiastym . Pisałem już to nie są moje klauny ani mój cyrk i nigdy nie był dlatego krótkie relacje zobaczę w ZDF i ARD jeżeli Niemcy poświecą temu chociaż 5 minut w swoich serwisach informacyjnych .

 20. Do Białołęki :
  Oczywiście nie znam ciebie , ale gdybyś był wysoko postawiony w styropianie , może robiłbyś to samo , bo wiadomo każdy chce się nachapać jak jest okazja .
  Po drugie . Za komuny też było złodziejstwo jak pisał LIBERTE . Tylko wiesz jaka jest różnica między tzw Komuną a styropianiem ?
  a no taka , że za Komuny za kradzież jak złapano delikwenta były kary i ludzie się bali a za styropianu CHULAJ DUSZA PIEKŁA NIEBA , a człowieka się sądzi i surowo kara , bo podpiepszył chleb czy salatkę z hipermarketu , która kosztuje 3.99 pln . To są fakty .

 21. Napiszę jeszcze kilka zdań o Michalkiewiczu tak na koniec , aby była jasność :
  1. Nie rządził w swoim życiu nawet minuty , to nie można mieć do niego pretensji za dzisiejszy bardak , nie używając bardziej brzydkiego słowa.
  2. Ten człowiek jest 1000 razy inteligentniejszy niż Wałęsa , Bielecki i cały ten styropian razem wzięty.
  3.Nie kandydował bo sam mówi po co mu to , żyć ma z czego .
  4. Pół roku temu na kilku stronach natknąłem się na informację , że to mason . Osobiście jednak w to nie wierzę , bardziej można to włożyć między bajki , chociaż oczywiście głowy za to nie dam .

  • PO 1989 R -POLSKA NIE ZMIENIŁA SIĘ NA LEPSZE-TYLKO NA GORSZE.OBOZY PRACY GDZIEŚ I KIEDYŚ NA SYBERII-KOŁYMIE-BIRKUCIE-TEŻ NIE BYŁY OGRODZONE DRUTEM KOLCZASTYM-MIMO TEGO LUDZIE UMIERALI TAM Z GŁODU I CHŁODU TYSIĄCAMI-I TAKA JEST DZISIEJSZA POLSKA.POLSKA ZOSTAŁA ZAANEKTOWANA PRZEZ LUDZIE NIE MORALNYCH-PRZEZ LUDZI KTÓRZY ŻYJĄ W JAKIMŚ WYSUBLIMOWANYM ŚWIECIE W KTÓRYM DYREGENTAMI SĄ SAMI ŻYDZI -POKROJU MICHNIKA,GEREMKA,MAZOWIECKIEGO,WALTZ,BALCEROWICZA,BONIEGO,ROSTOVSKIEGO.DZISIEJSZA POLSKA TO KRAJ ZŁODZIEJA -KTÓRY SWOIMI URZĘDNIKAMI NISZCZY TEN KRAJ-BO KORUPCJA W POLSCE JEST NAJWYŻSZA ,NIE TYLKO W EUROPIE- ALE I ŚWIECIE.POLSKIE ANTY OBYWATELSKIE RZĄDY-NISZCZĄ PRAWEGO I UCZCIWEGO POLAKA SWOIMI KRYMINOGENNYMI PRZEPISAMI PODATKOWYMI KTÓRE OBLICZONE SĄ NA UPOKORZENIE KAZDEGO UCZCIWEGO CZŁOWIEKA ŻYJĄCEGO W POLSCE, I TEN ZMUSZONY JEST PŁACIĆ PODATEK OD PODATKU-NATOMIAST ŻADEN URZĘDNIK NIE PŁACI PODATKÓW Z PRZYJĘTYCH ŁAPÓWEK-OBRASTAJĄC W TŁUSZCZ I ŻYJĄC W DOBROBYCIE.RZĄD POLSKI PODPISAŁ W OSTATNIM CZASIE USTAWĘ ZWALNIAJĄCĄ NA NASTĘPNE 17 LAT-OD PODATKÓW ,WSZYSTKIE ŻYDOWSKIE SUPER I HIPER MAKETY-KTÓRE ZNISZCZYŁY CAŁY DROBNY HANDEL POLSKI-DOPROWADZAJĄC DO WIELKIEGO BEZROBOCIA ORAZ NISZCZENIA INICJATW GOSPODARCZYCH POLAKA.POLSKA TO JEDYNY KRAJ W EUROPIE,W KTÓRYM POLAK PŁACI PODATEK OD WZBOGACENIA KIEDY KUPI SOBIE STARE AUTO.OCZYWISCIE,ŻE TEN PODATEK BIJE BIEDAKA-BO BOGATY POLAK KUPI SOBIE SAMOCHÓD NOWY.POLSKA TO JEDYNY KRAJ W EUROPIE-W KTÓRYM PŁACI SIĘ CŁO-MIMO TEGO ŻE JEST CZŁONKIEM UNII EUROPEJSKIEJ -W FORMIE AKCYZ.POLSKA TO KAJ BEZPRAWIA,KUMOTERSTWA,RODZINNYCH FIRM -TYPU URZĘDY MIEJSKIE,GMINNE,POWIATOWE,PRACY ITD.POLSKA TO KRAJ W KTÓRYM WIELE WYSOKICH MIEJSC W STRUKTURZE WŁADZY TRZYMAJĄ POSPOLICI IMBECYLE-LUDZIE WYZUCI Z MORALNOSCI I CZŁOWIECZENSYWA,A SĄDY DZIAŁAJĄ PRZECIW NARODOWI.OD WIELU JUŻ LAT-POLSKA TO POSPOLITY GUŁAG,A KATOLICYZM POLAKA JEST TAKI JAK KATOLICYZM BOLKA,BRONKA I DONKA.POLSKA TO KRAJ W KTÓRYM GRUPA RZĄDZĄCA TYM KRAJEM-TO LUDZIE ORIENTACJI-ZYDO-MASOŃSKIEJ-I DOTĄD-DOKĄD POLACY NIE ZMĄDRZEJĄ I NIE ROZERWĄ KAJDAN NIEWOLI ORAZ NIEPRAWOŚCI I NIE ROZLICZĄ PERSONALNIE TYCH KTÓRZY DO TEGO DOPROWADZILI-BĘDZIE ZLE I CORAZ GORZEJ.CI KTÓRZY NISZCZĄ POLSKĘ KŁAMIĄ I ROBIĄ SWOJE,A NARÓD TYLKO MRUCZY.WTEDY BĘDZIE DOBRZE KIEDY NARÓD PRZESTANIE MRUCZEĆ I ZACZNIE ROBIĆ SWOJE TAK JAK ROBI TO GRUPA PRZESTĘPCZA KTÓRA OD 25 LAT ZMIENIA SWOJE NAZWY-A JEST TO KLD,UD,UW,AWS I PO.ROZLICZĆ TEŻ NALEŻY PSL ORAZ WIELU CZŁONKÓW SLD CZY INNEJ LEWICY.JESLI POLACY SIĘ NIE OPAMIĘTAJĄ I NIE NASTĄPI prawdziwa rewolucja-to Polska zostanie wymazana z mapy świata-tak jak już kiedyś było.TE OSTATNIE 25 LAT-TO CZAS STRACONY DLA POLSKI-TO CZAS MAFII ,KORUPCJI,ROZKRADANIAI NISZCZENIA.KTO NA TYM STRACIŁ-STRACIŁ TEM NAJMNIEJSZY-KTÓREMU KIEDYS BOLEK OBIECYWAŁ SOCJALIZM Z LUDZKĄ TWAEZĄ,A WYSZEDŁ ŻYDOMASON,ŻYDOKRWIOPIJCA Z TWARZĄ WAMPIRA.KTO JEST WINNY-GŁUPI POLAK-KTÓRY NIE MYSLI,NIE CHODZI NA WYBORY I OD 25 LAT PRZYZWALA NA TO BY W POLSCE RZĄDZIŁA NACJA ZYDO-STYROPIANÓW KTÓRZY ZATRULI UMYSŁY TEGO NARODU-KPIĄC SOBIE Z NIEGO TAK OSTENTACYJNIE,ŻE NAWET ZYDA SPROWADZILI SOBIE Z LONDYNU-DZIECKO BILDERBERGA-BY TEN OKRADAŁ I NISZCZYŁ GŁUPICH POLAKÓW.AMEN

 22. Prawda w 100% prawda LIBERTE , jednak szkoda się produkować , tego lemingi nie rozumieją , cóz wyprano mi mózgi skutecznie przez 25 lat i niech tam sobie żyją w MATRIXIE oglądając tvny , polsaty , superstacje , tvp1 , tvp 2 tvinfo i inne pierdziszewa .
  jeżeli wejdę na ten blog , to tylko po to aby jeszcze ciebie LIBERTE poczytać , ponieważ nie jest to stracony czas . Zamiast czytać ten blog zdecydowanie wolę zagłębić się w lekturze historii III Rzeszy np : Otto Skorzeny , Bormann itp ciekawe historie .

 23. Do LIBERTE
  Do rozliczenia PO wymieniasz , ale już cicho sza odnośnie rozliczeń PC czy bardziej precyzyjnie PIS .
  Przypomnij sobie dwa lata rządów PISU , niby wtedy to zamordyzmu nie było ? kolesi nie było ? oj przyjacielu .
  Przyjacielu LIBERTE nie oglądaj zbyt często TRWAM , TV Republika , bo sam zgłupiejesz .

 24. Szczerze ci polecam posłuchać Pająka , jego zdanie na temat PIS . Faktycznie facet czasami ma zbyt dużą wyobrażnię , ale jego książki to prawdziwy rarytas .
  Tylko taka moja mała uwaga . Pod resztą co piszesz podpisuję się obiema rękami.

 25. Tylko w chorym kraju facet mądrzejszy od wszystkich profesorków razem wziętych jest tylko magistrem . Oczywiście to zdanie dotyczy pana Pająka.

 26. Naprawdę LIBERTE tak już na koniec .
  Wiesz ,ze cię szanuję i nie chcę obrażać twojej inteligencji dlatego nie odpowiem na to pytanie , tylko zAdam to pytanko tobie .
  DRUKOWANE:
  MÓJ PRZYJACIELU DROGI NAPISZ TUTAJ DRUKOWANYMI , KTO NADAŁ POLSKIE OBYWATELSTWO ROSTOWSKIEMU ŻLE NIAPISAŁEM NIE NADAŁ A POPARŁ SWOIM AUTOGRAFEM . MAM NADZIEJĘ MÓJ DROGI ,ŻE ZNASZ ODPOWIEDZ BEZ SZUKANIA PO INTERNECIE.
  ZARAZ BĘDZIESZ MI TU PISAŁ O BOLKACH , A KTOŚ INNY NIEWINNY , BO MINISTER STANU MUSIAŁ PREZYDENTA W DUPĘ LIZAĆ . TAKA PROCEDURA .
  BAJKI O ŻWIRKU I MUCHOMORKU TO JUŻ DAWNO OGLĄDAŁEM POZDRAWIAM .

 27. LIBERTE troszkę cię jeszcze zaskoczę :
  Polecam się serdecznie następującą pozycję . Jeżeli w Kanadzie nie jest dostępna , wyślę ci do Kanady na mój koszt :
  Oczywiście ujęcie anglosaskie konfliktu :
  Doris Bensimon , Eglal Errera – Żydzi i Arabowie . Historia współczesnego Izraela .
  Wszystkie pozycje komusze natomiast przeczytałem już wieki temu , ale wiesz jak to z komuchami po 1989 roku spojrzenie na konflikt zmieniło im się o 360 stopni .
  Jeżeli jesteś chętny wysyłam ci książkę . Myślę ,że to jedna z tych lepszych pozycji.
  Historia Żydów jest nawet ciekawsza niż historia III Rzeszy.

 28. Ostatnia rada dla tych co rządzą już 25 lat . Tekst ten powinien być jak 10 przykazań dla rządzących i styropianu . Uczyć się tego na pamięć cholerni złodzieje i aferzysći :
  Tylko kto ich matołów nauczy po niemiecku . LIBERTE zgłaszasz się na ochotnika? . Wbij tym Dyzmom trochę niemieckiego do łba:

  Kampf gegen Korruption: „Ein breiteres Bewusstsein ist entstanden“

  0Kommentare
  2 Finde ich gut Kampf gegen Korruption
  Wie lässt sich international gegen Korruption vorgehen? Welche Fortschritte gibt es bei der Korruptionsbekämpfung? Diese und andere Fragen beantwortet Martin Kreutner, Vorsitzender der International Anti-Corruption Academy (IACA), im Gespräch mit dem Alumniportal Deutschland.

  Herr Kreutner, wo beginnt Korruption? Gibt es da Definitionen?

  Martin Kreutner: Die eine einzige universale Definition von „Korruption“ gibt es nicht, auch wenn es fast jeder „im Bauch“ hat, wenn die Grenze zur Korruption überschritten wird. Sehr weit und auch international akzeptiert ist die Definition „Korruption ist der Missbrauch überantworteter Macht- oder Entscheidungsbefugnis zur eigenen Vorteilsnahme“. Wobei hier auch vorbereitende Handlungen der Anbahnung oder des „Anfütterns“ einzuschließen sind. Sehr wichtig erscheint mir dabei grundlegend, diesen Begriff nicht nur juristisch zu definieren. Denn etwas, das gerade noch legal ist, muss trotzdem nicht per se sozialverträglich sein.

  Was sind gute Wege, international gegen Korruption vorzugehen?

  Martin Kreutner: In Fachkreisen breit anerkannt ist ein Ansatz auf vier Pfeilern: (1) Prävention, (2) Edukation, (3) Repression und (4) (Internationale und inter-sektorale) Kooperation. Das gilt natürlich auch für die Privatwirtschaft, wobei hier der Begriff compliance gebräuchlich ist. Bei der strategischen und legislativen Korruptionsbekämpfung, aber auch der trans- und internationalen Strafverfolgung, sind speziell die Staaten gefordert. Daher kommt der internationalen Kooperation eine verstärkte Bedeutung zu.

  Welche Maßnahme hat sichtbaren Erfolg gebracht in den letzten Jahren?

  Martin Kreutner: Hier gilt es zuerst die internationalen Konventionen zu erwähnen: Mitte der 1990er Jahre entstanden verbindliche regionalen Rahmenwerken der Organisation amerikanischer Staaten (OAS), der Organisation für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (OECD) und des Europarates. Auch die Afrikanische Union kam 2003 zum Beschluss. Dieser Prozess hat auf global gültiger Ebene sicherlich seinen erfolgreichen Höhepunkt mit der UN-Konvention gegen Korruption (UNCAC) gefunden. Sie ist auch die erste innerhalb der UN-Familie, die eine Selbstüberprüfung („peer review mechanism“) beinhaltet. Mit diesem Mechanismus überprüfen sich zurzeit immerhin 170 Staaten gegenseitig auf die Einhaltung und Umsetzung der Konvention.

  Hatten diese Werke Einfluss auf die öffentliche Debatte des Themas?

  Martin Kreutner: Abseits des rein rechtlichen Kontextes ist auch ein breiteres Bewusstsein für die katastrophalen Folgen von Korruption entstanden. Erinnern wir uns daran, dass der sogenannte Arabische Frühling in einem Aufschrei gegen tägliche Korruption seinen Auslöser gefunden hat. Dass in Indien eine breite, von der Bevölkerung getragene Bewegung gegen grassierende Korruption aufsteht. Und dass auch in einigen europäischen Hauptstädten die Bevölkerung zu Zehntausenden auf die Straße gegangen ist. Hier ist etwas in Bewegung.

  Welche Länder sind denn vorbildlich? Und welche haben noch starke Defizite?

  Martin Kreutner: Ich bin sehr zurückhaltend mit einem konkreten Ländervergleich, auch weil er regelmäßig in vereinfachenden Pauschalurteilen endet. Ich denke, dass wir uns in den westlichen Ländern zu lange auf unseren institutionellen Errungenschaften ausgeruht haben. Dabei wurden zum Teil die Entwicklungen der Zeit versäumt. In vielen Schwellenländern, aber auch in sogenannten Least Developed Countries (LDCs), sind in den letzten Jahren glaubhafte und zum Teil erfolgreiche Bemühungen gegen Korruption unternommen worden. Dort wird oftmals das Kind beim Namen genannt – im Gegensatz zu vielen Ländern Westeuropas, in denen noch viele Tabus bestehen. Lassen Sie mich aber auch klar festhalten: Korruptionsbekämpfung ist keine Sache von ein paar Wochen oder Monaten, von einem Wahlkampf oder einem Regierungs- oder Vorstandszyklus. Aussicht auf Erfolg haben nur die mittel- und langfristigen Konzepte und Strategien.

  Wo steht denn Deutschland im Corruption Perceptions Index (Korruptionswahrnehmungsindex)?

  Martin Kreutner: Deutschland nimmt im aktuellen 2013er Corruption Perceptions Index (CPI) unter 175 untersuchten Staaten einen guten 12. Platz ein und hat sich damit in den letzten Jahren leicht verbessert.

  Und wie bewerten Sie Deutschland im Kampf gegen die internationale Korruption?

  Martin Kreutner: Deutschland tut in der Realität wohl mehr, als sein derzeitiger Ruf abbildet. Dies trifft insbesondere auch für die deutsche Entwicklungszusammenarbeit und für deutsche Unternehmen zu. Dadurch, dass Deutschland eines der letzten Länder ist, das die UN-Konvention gegen Korruption noch nicht ratifiziert hat, bleibt aber ein großes Einfallstor für internationale Kritik geöffnet.

  Warum hat Berlin die UN-Konvention bisher nicht ratifiziert?

  Martin Kreutner: Es steht mir nicht an, die offiziellen Gründe zu kommentieren. Letztlich dürfte es aber ein simpler Paragraph im deutschen Strafgesetzbuch sein. Vereinfacht formuliert verlangt die UN-Konvention die strafrechtliche Verfolgbarkeit auch von Parlamentariern bei Bestechungen. Manche sehen in dieser Forderung aber irrigerweise eine Einschränkung des „freien Mandats“ und damit der Unabhängigkeit der Abgeordneten.

  Allerdings wird sich hier etwas tun, da die Bundesregierung im Mai 2014 die „Strafbarkeit der Abgeordnetenbestechung“ neu geregelt hat. Die Ratifizierung der UN-Konvention gegen Korruption soll deshalb noch vor dem Ende des Jahres anstehenden G20-Gipfel in Brisbane/Australien erfolgen.

  Diskussion über Korruption in der Community

  Transparency International engagiert sich in der nationalen und internationalen Korruptionsbekämpfung und erhebt jährlich den Corruption Perceptions Index (CPI). In einem Beitrag der Vorsitzenden Edda Müller zum Kongress „Werte und Politik“ der Friedrich-Ebert-Stiftung heißt es: „Korruptionsvermeidung und Nachhaltigkeit gehören zusammen, denn Korruption geht immer zu Lasten der Gemeinschaft und kann somit nie nachhaltig sein.“

  Welche Position nimmt Ihr Heimatland im aktuellen CPI ein? Diskutieren Sie mit uns und anderen Alumni über den Kampf gegen Korruption in der Community-Gruppe „Zukunftsthema Nachhaltigkeit / Sustainability“!

  Interview: Torsten Schäfer

 29. Slysze , ze znowu sie Pana czepiaja.
  Panie Prezydencie , i tak na zawsze zostanie Pan na swiecie symbolem przemian ustrojowych w Europie.
  Prosze sie nie tlumaczyc tej zacieklej zgrai. Co katedre obchodzi , ze ja maly piesek obsikuje.
  Pozdrawiam.
  Stasia

 30. Profesor Doktor Habilitowany Remigiusz Buniak
  Ty Wałęsa spierdalaj z bachorami urzędnikami nierobami z kraju ty robolu i przygłupie , naucz się mowić ty matole i grubasie niedouczony , zapierdalaj gdzieś w fabryce bęcwale pojebany

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.