Wałęsa: “praktyczna demokracja” w Polsce – poniżej 50 proc.

“Praktyczna demokracja” w Polsce wynosi dzisiaj poniżej 50 proc. – ocenił były prezydent Lech Wałęsa podczas wtorkowych obrad Szczytu Noblistów. Apelował o aktywność społeczną, bo bez niej – jak przekonywał – nie da się skutecznie walczyć z nierównościami.

“Nasze pokolenie w Polsce ma to szczęście, że usunęliśmy niezdrowe, nierozwojowe podziały przechodząc do zwycięskiego kapitalizmu i demokracji. Ale kiedy już jesteśmy na tej drodze, zauważamy jak niedoskonałe są te propozycje” – stwierdził Wałęsa podczas panelu dyskusyjnego poświęconego nierównościom społecznym.

Jak mówił, demokracja składa się z trzech elementów – każdemu przypisał 30 proc. wagi – które stanowią o jej jakości.

Za pierwszy uznał równy dostęp do praw i wolności, w tym kontekście wymienił m.in. bierne prawo wyborcze. “Pierwsze 30 proc. mamy, bo nawet ja byłem prezydentem i każdy z was może, jak nas wybiorą” – stwierdził Wałęsa.

Za kolejną część składową demokracji były prezydent uznał korzystanie obywateli ze swoich uprawnień, w tym z praw wyborczych. Przypomniał, że w Polsce frekwencja w wyborach – niezależnie od szczebla – nie przekracza 50 proc. “W najlepszym przypadku z drugiego 30 proc. mamy niecałe 15 proc.” – ocenił Wałęsa.

Jako trzeci składnik demokracji Wałęsa wymienił zamożność społeczeństwa, czyli – jak mówił – “grubość książeczki czekowej w skali masowej”. “Najgorzej jest z tą książeczką czekową” – stwierdził.

“Praktyczna demokracja w Polsce to jest poniżej 50 proc.” – podsumował Wałęsa.

Były prezydent przekonywał, że sprawiedliwości społecznej nie uda się osiągnąć bez “zorganizowania programowego i strukturalnego”.

“Dlatego proszę wszystkich o aktywność, o udział, o pilnowanie, aby było sprawiedliwie dzielone, aby praca była doceniana. Udział jest za słaby, dlatego nie udaje się zrealizować ani sprawiedliwości, ani równości” – zaznaczył Wałęsa.

Powtórzył formułowany już w pierwszym dniu szczytu postulat utworzenia “dziesięciu laickich przykazań”.

“Jeżeli chcecie budować nowy świat, powinniście oprzeć go na wartościach. Uzgodnić 10 przykazań laickich – na to jest czas w tym pokoleniu. Uzgodnijmy (wspólne) wartości, laicki dekalog. W ten sposób wyciągniemy wnioski z przeszłości i zbudujemy coś lepszego. Budujmy na wartościach. Ten świat naprawdę może być lepszy” – powiedział Wałęsa.

8 Komentarze

  • Były P. Pezydencie nie dziwi mnie fakt iż jest Pan nietolerancyjny ale dogmatyzmem w pana wypowiedziach jest to iż uważa się pan za człowieka który ratowal Polske przed brakiem demokracji ,wniosl na pierestał wartości kraju demokratycznego a teraz po latach sam pan obala własne tezy i wartości do których pan dążył. czyżby to nie był już syndrom pozostania w niebycie medialnym.za takie słowa które pan wypowiada odnośnie geji urągające demokracji -konstytucji która pan tak bronil w innym kraju bylby pan spalony politycznie. ja będąc gejem uczyłem dzieci P obecnego premiera jezdzic konno i jakoś nie zarazlili się homoseksualizmem ode mnie.powinien otrzymać pan nobla za brak tolerancji i trzymanie niekonstytucyjności u władzy. cekawi mnie fakt gdyby inny prezydent innego kraju bylby gejem
   i by jechal pan do niego z wizyta podalby mu pan reke czy plunął w twarz w swietle medialnych fleszy nie dowiem się się bo ja zwylky szary gej w pana oczach jestem nikim ………pozdrawiam michal

   • PEDAŁ JEST PEDAŁEM-NIE WIEM CO TO I KTO TO GEJ-ALE WIEM,ŻE PEDAŁ LUB LESBIJKA ALBO TRANS-SEKSUALISTA,TO LUDZIE WYNATURZENI-CHORZY PSYCHICZNIE- KTÓRYCH TRZEBA LECZYĆ.LEPIEJ BY SIĘ WSTYDZILI SWOICH ZBOCZEŃ I GŁOŚNO O NICH NIE MÓWILI.JA OSOBIŚCIE TAKIE OSOBLIWOŚCI POZAMYKAŁ BYM W DOMU WARIATÓW-W TEJ KWESTII PRZYZNAJĘ PANU BOLKOWI RACJĘ

 1. Nie potrafię zrozumieć dlaczego taką nienawiścią ludzie w Polsce pałają do Lecha Wałęsy. Najprawdopodobniej może On coś jeszcze wielkiego zrobić dla świata, a siły zła za wszelka cenę do tego nie chcą dopuścić. Myślę, że chodzi tu o takie osiągnięcia jak budowanie demokracji bezpośredniej przy wykorzystaniu internetu. Polska mogłaby być pierwszym krajem na świecie, w której społeczeństwo samodzielnie przejmie władze ustawodawczą; inne kraje mogłyby pójść za naszym przykładem; albo też L. Wałęsa mógłby zjednoczyć chrześcijaństwo itp. Na pewno zło boi się czegoś, tylko czego?
  Panie Lechu, jest Pan wielki. Właśnie czytam Pańską autobiografię. Jest to wybitne dzieło (mam nawet autograf). Szkoda, że nie przyjął mnie z żoną Pan kiedy byłem pod Pańską bramą. Zapraszam więc do nas, do Ustrzyk :)

 2. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych społeczeństw w Europie. Emeryci którzy procowali całe życie mają głodowe świadczenia, ci którzy niczego robili i służyli władzy ludowej dostają królewskie emerytury.
  zniszczony nam został po 1989r. cały przemysł gospodarka która istniała w PRL.
  więc Panie Wałęsa proszę więcej nie zabierać głosu i wynosić się z tego kraju, bo w tej nędzy i biedzie ma Pan decydujący udział.

 3. Panie- cienki „Bolku” ciekawe jak się czuje taki człowiek, który całe życie się prześlizgał, którego wyrzucano z roboty za nieróbstwo, lenistwo a teraz perfidnie grając rodakom na nosie i nerwach, wypoczywa na Florydzie w Miami a przy tym zachowuje sie jak ostatni wieśniak, fotografując się na tle samochodów i jachtów. Nie mam żadnych wątpliwości co do pańskiego patriotyzmu i troski o swoje interesy, takie są niestety realia polskich”polityków” – naciągaczy, słuchając pana również nie mam żadnych wątpliwości ci do pańskiej inteligencji, która osiągnęła apogeum bezsensu w całej galaktyce. Dlatego uważam, jeżeli człowieku masz chociaż odrobinę honoru, no tak tu może być problem, powinieneś się raz na zawsze usunąć z życia politycznego i społecznego tego kraju, ponieważ grasz na najcieńszej strunie nastrojów ludzi którzy tyrają w pocie na kromkę chleba co jest zjawiskiem obcym dla pana.

 4. Ale Leszek dureń jesteś z tym Miami. Komu chcesz zaimponować??? Wstydzę się za Ciebie, choć rozumiem ludzi po 2 klasach szkoły przyzawodowej.
  Pozdrawiam? Krzysiek Pawłowicz

 5. Na arenie Europy Ukraina toczy swą walkę o wolność. Patrzymy na to współczujemy, nie możemy zrozumieć że w dzisiejszym XI wieku tak jeszcze można, jak nie ma piekła dla młodego człowieka tak nie ma też zagrożeń ze strony RosJi czy Niemiec. a polityk który dziś o tym mówi jest opluwany i wyśmiewany. ok może i trzeba iść perspektywicznie dalej i umieć znaleźć się na arenie międzynarodowej ale pamięci nam zgubić nie można. Nie można też zapomnieć o krwi naszych dziadków w obronie narodu i wolności. Wolności z trudem zdobytej, prz naszych ojców przez Pana Panie Lechu . Ale dziś już jesteśmy sami sobie , niektórzy z nas bogaci myślą o swojej rodzinie o pozycji, gromadzą zasoby i przywileje i nie bardzo już o tym pamiętają. A przede wszystkim nie pamiętamy dla kogo wówczas walczyliśmy , po której stronie byliśmy. oglądałam dziś film o Panu Wałęsie, ok chylę pokłon za tamten czas, tylko co z tego zostało?
  Solidarność a gdzie ona dziś jest???
  Kiedy nie ma miejsc pracy, kiedy pracujemy w prywatnych firmach za grosze i nie wolno nam się nic odezwać by nie stracić tego co mamy. Solidarność jest siłą przy kopalniach, hutach , a reszta społeczeństwa????
  Dla kogo Panie Lechu kiedyś Pan walczył??
  gdzie są teraz te ideały?
  Chorzy nie mają się za co leczyć, brak miejsc w szpitalach, do specjalisty czekamy niekiedy od trzech miesięcy do roku. Owszem mamy kraj wolny, jesteśmy w Europie, gospodarkę wolnorynkową a co ze zwykłym szarym obywatelem??? nasze dzieci się kształcą i nie mają miejsc pracy, nie mają mieszkań.Pytam gdzie są wolne związki, gdzie jest gospodarz który dba o swój naród??? My tego na dole nie czujemy.
  Każdy z Was będąc wysoko zapomina o nas tu na dole. I to nie prawda że my nie rozumiemy co to honor, Ojczyzna. Jestem dziś pod wrażeniem filmu który obejrzałam tylko nasuwa mi się pytanie co z tego zostało dla nas???? My też wreszcie chcemy się cieszyć ze żyjemy w wolnym kraju. A mamy wrażenie że o nas na dole nikt nie pamięta.
  Często młodzi ludzie mówią za komuny było lepiej były mieszkania, lekarz, praca i nie baliśmy się o przyszłość naszą i naszych dzieci. Wcześniej nas okradano a i teraz afera za aferą i nikt tego nie rozlicza.
  Jak tym ludziom wyjaśnić że posiadają tak cenny DAR WOLNOŚCI>ze to jest bezwzględnie najważniejsze skoro za chlebem muszą opuścić ojczyznę i żyć w obcym kraju. Piękna rocznica okrągłego stołu , ale dla kogo to było , dla nas na dole ????? Wolność boli ale czemu tak długo???

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.